Sağlık

Bu hap tartışma yarattı!

Bu hap tartışma yarattı!

Regli ortadan kaldıran ilk doğum kontrol hapı yakında ABD'de piyasaya çıkıyor.

Ancak doktorlar, 'Lybrel' adlı ilacın 'doğal ve güvenli' olup olmadığına dair bir tartışma başlattı.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, "kadınları regl sancısından ve reglin yarattığı ruhsal sallantılardan kurtaracak hap" olarak tanıtılan hapın, ABD'de gıda ve ilaçların lisansından sorumlu Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından bu ay içinde lisans alması bekleniyor. İlacın Amerikalı üretici şirketi Wyeth'in, aynı ilacı İngiltere'de de 'Anya' adıyla satmayı planladığı belirtildi.

Her gün kullanılıyor
Yeni üretilen hap, diğer doğum kontrol haplarından farklı olarak 21 gün değil, her gün kullanılıyor. Ancak bu kullanım, hap daha piyasaya çıkmadan uzmanlar arasında yoğun tartışmalara neden olmuş durumda.

İngiliz Tıp Dergisi British Medical Journal'a yazan sağlık psikoloğu Paula Derru, kadınlarda regl dönemini suni olarak ortadan kaldırmanın "doğal döngüye aykırı olduğunu ve kadın sağlığına zarar verebileceğini" söyledi.

'Aşk-nefret ilişkisi'
Amerika'da yapılan bir araştırma da, kadınların regl olma haliyle aralarında bir tür "aşk-nefret" ilişkisi bulunduğunu ve birçok kadının regl sancısı çekmesine karşın regli "doğurganlık ve sağlık" belirtisi olarak gördüğünü ortaya koyuyor.

ABD'deki 'Regl Araştırmaları Topluluğu' kuruluşunun Başkanı Christine Hitchcock, regl döngüsünü kontrol eden hormonların aynı zamanda beyin, kemikler ve cilt üzerinde de etkileri olduğunu belirterek, "Böyle bir hapın tüm vücut üzerinde olumsuz etkileri olup olmayacağını henüz bilmiyoruz" dedi.

Ağrıyı kesiyor
Öte yandan İngiltere'deki 'Seks Sağlığı' kuruluşunun Başkanı Prof. Anna Glasier, reglin tek avantajının "kadınlara hamile olmadıklarının garantisini vermesi" olduğunu söyleyerek, kadınları "boşu boşuna ağrıya mahkûm etmenin hiçbir kabul edilir tarafı olmadığını" savundu.
Yayın tarihi: 19.05.2007
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.