Sağlık

Bıktım bel ağrısından!

Bıktım bel ağrısından!

Bel ağrılarından kurtulmanın yolu düzenli egzersizden geçiyor.

Bel ağrılarının büyük bölümü hareketsiz yaşamdan kaynaklanıyor. Ağrılardan kurtulmada en etkili yol sürekli hareket etmek.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, durağan kent hayatında, en temel hareketleri bile yapmayan kişilerin çeşitli sağlık sorunları yaşayabildiğini belirtti.

Kaya, bel ve boyun ağrılarının önemli kısmının sonu ameliyata kadar varan fıtığa dönüşebildiğine dikkat çekti.

Kaya, kişinin günlük yaşamını adet kabusa çeviren ağrılardan kurtulmanın en pratik yolunun ise yaşama hareket katmak olduğunu vurguladı.

Bel ağrılarının büyük bölümünün hareketsiz yaşam nedeniyle iç ve dış kasların zayıflamasından kaynaklandığını belirten Kaya, "bel ağrılarının büyük bölümü, bir çeşit fıtık olarak da nitelendirilen, belin alt kısımlarında yer alan 'lumbar' bölgenin düzleşmesi sonucu oluşur. Şiddetli ağrılara neden olabilen lumbar düzleşmesinin tedavisi, bu ve benzer kasların güçlendirilmesinden geçer. Belli aralıklarla yapılacak yürüyüşler bu kasları yeniden aktif hale geçirebilir" dedi.

Yuvarlanın...

Kaya, 'hafif bel ağrısı çekenler ya da bel ağrısıyla karşılaşmak istemeyen kişiler için en iyi egzersizin vücudu gergin hale getirip yuvarlanmak olduğunu söyledi.

Yuvarlanmanın çekilen bel ağrısını da azaltacağına dikkat çeken Kaya, "eller başın üzerine alınarak gergin şekilde yapılacak yuvarlanma, iskeletin yükünü azaltan iç kasların güçlenmesi açısından çok önemlidir" diye konuştu.
Yayın tarihi: 27.11.2005
939
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.