Sağlık

Beş kişiden biri ruhsal sorunlu

Beş kişiden biri ruhsal sorunlu

Türkiye'de toplumun yüzde 20'sinin tedaviyi gerektirecek düzeyde ruhsal sorunlu, yüzde 5-10'unun ise kesin ruhsal bozukluğu bulunduğu bildirildi. Nevrozlar, depresif bozukluklar ve psikomatik hastalıkların en yaygın ruhsal bozukluklar olduğu kaydedildi.

Türkiye'de beş kişiden birinin ruhsal sorun yaşadığı, 10 kişiden birinde ise kesin ruhsal bozukluk bulunduğu bildirildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü ve Dünya Sağlık Örgütü İşbirliği Merkezi'nin ortak hazırladığı "Temel Sağlık Hizmetlerinde Ruh Sağlığı" Başlıklı çalışma, toplumun yüzde 20'sinin ruhsal sorunlarla karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Nevrozlar, depresif bozukluklar ve psikomatik hastalıkların toplum içinde en yaygın ruhsal bozukluklar olduğu belirtilen çalışmada, nevrozlar ve strese
bağlı bozukluklar içinde en yaygın olanının anksiyete bozuklukları ve histerik nevroz olduğu kaydedildi. Organik kökenli ruhsal bozukluklar (organik beyin sendromu ve epilepsi) ve psikozların toplum içinde yaygınlığının azımsanamayacak boyutta olduğu ifade edilen çalışmada, ruhsal bozuklukların
gereksiz tetkik ve tedavi harcamaları ile büyük ekonomik kayıplara yol açtığı kaydedildi.

Ruhsal bozuklukların bilgisizlik, korku ve ön yargıların en çok görüldüğü, bu nedenle tanı ve tedavisinin güçleştiği rahatsızlıklar olduğu belirtilen çalışmada, bu nedenle doktora başvuran hasta sayısının az olduğu kaydedildi. Çalışmaya göre, gelişmiş ülkelerde doktorların temel sağlık hizmetlerinde görülen ruhsal bozuklukların ancak yüzde 30-70'ini tanıyabiliyor.

Birincil ruhsal bozukluk tanısı konan muayenehanelerin yüzde 47'sinin psikiyatr olmayan doktorlar tarafından yapıldığı belirtilen çalışmada, "Bu doktorların da beşte üçü temel sağlık hizmetlerinde çalışmaktadır" denildi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
553
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.