Sağlık

Bakire döllenme

Bakire döllenme

Sperm olmaksızın, sadece kadın yumurtası kullanılarak embriyon oluşturuldu.

Merkezi Edinburgh'da bulunan Roslin Enstitüsü'ne mensup bilim adamları, sperm olmaksızın, sadece kadın yumurtasını kullanarak embriyon oluşturmayı başardıklarını açıkladı.

İngiliz basını gelişmeyi "ilk bakire döllenmenin adımı atıldı" şeklindeki başlıklarla okurlarına duyururken, teknik, bir yumurtanın kimyasal maddeler ve elektrik akımı verilerek uyarılması ve yumurtanın bir sperm tarafından döllendiğinde ortaya çıkan etkinin yaratılması prensibine dayanıyor.

Daha önce Dolly adlı ilk klonlanmış koyunun doğumunu gerçekleştirerek bilim dünyasında atılıma imza atan Roslin Enstitüsü'nün sözcüsü Dr. Paul De Sousa, yöntemin hastalıkların tedavisi için kök hücre elde edilmesine yönelik ihtiyacın giderilmesine kullanılabileceğini umduklarını söyledi.

Kök hücre elde edilemedi

Denemeler sırasında 600'e yakın bağışlanmış kadın yumurtasının kullanıldığını, bunlardan sadece 6 embriyon elde edilebildiğini de belirten De Sousa, ancak bu embriyolardan hiçbirinin kök hücre elde edilecek kadar geliştirilemediğini söyledi.

Rahme yerleştirilmesi yasak

De Sousa, İnsan Üremesi ve Embriyoloji Yönetimi adı verilen ve bu tür araştırmaların hangi aşamaya getirilebileceğine dair izni veren kurumun, spermsiz yaratılan embriyonun rahme yerleştirilmesine zaten izin vermediğine de dikkat çekerek, sistemin sadece kök hücre elde edilmesinde kullanılabileceğini vurguladı.
Yayın tarihi: 13.09.2005
955
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.