Sağlık

Bacak huzur peşinde!

Bacak huzur peşinde!

Bu sendrom bacaktan vuruyor. Dayanılmaz bir hareket etme isteği uyandıran 'huzursuz bacak sendromu'na çare arayan bilim, parkinson ilacından umutlu

Newt Hagar, 84 yaşında bir Amerikalı. 'Huzursuz bacak' sendromundan mustarip. Otururken veya gece uyurken bacağı kontrolsüzce hareket ediyor. Otobüs ve uçak yolculuklarında, sinema ve tiyatroda bacağını durdurmak için ne yapacağını bilemiyor. Her 20 saniyede bir bacağı 'tekme' atıyor.

Pek bilinmese de birçok kişinin hayatını zorlaştıran 'huzursuz bacak sendromu'nun tedavisi için bilim adamları harıl harıl çalışıyor. ABD Oregon'da iki ayrı hastanede huzursuz bacak sendromu üzerine yürütülen araştırmalar umut verdi. Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde görevli uzmanlar parkinson hastalarına verilen ve içeriğinde dopamin bulunan Requip isimli ilacın huzursuz bacak sendromu şikâyetlerini büyük ölçüde giderdiğini ortaya koydu. Bend Memorial Kliniği'nde ise 'Sumanirole' adı verilen yeni bir ilacın hem parkinsonda hem de huzursuz bacak sendromunda başarılı sonuçlar verdiği görüldü. Ancak parkinson ile bu sendrom arasında bir bağ yok.

ABD'lilerin yüzde 6-15'inde var

Araştırmacılar sadece ABD'de yetişkinlerin yüzde 6-15'inin bu sendromu olduğunu, ancak kişilerin hastalıklarını bilmediğini söylüyor. Bacakta karıncalanma, uyuşma ve dayanılmaz hareket ettirme isteği olarak kendini gösteren sendrom çocukları da etkiliyor ve daha çok demir eksikliği olanlarda görülüyor.
Yayın tarihi: 27.01.2004
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.