Sağlık

Aşırı sıcaklar seks yaşamını da vurdu

Aşırı sıcaklar seks yaşamını da vurdu

Bunaltıcı boyutlara ulaşan sıcakların cinsel isteksizliğe neden olduğu, özellikle Güneydoğu bölgesinde cinsel sorunlardan kaynaklanan intihar olaylarında da artış olduğu bildirildi.

Geçim sıkıntısı, olumsuz çalışma koşulları, stres gibi cinsel yaşamı tehdit eden etkenlere, aşırı sıcaklar da eklendi. Bu yıl kendisini her zamankinden daha fazla hissettiren aşırı sıcakların cinsel isteksizliğe yol açtığı, özellikle güney bölgelerinde cinsel sorunlardan kaynaklanan intihar olaylarında artış görüldüğü bildirildi. Güneydoğu Özel Sağlık Hastanesi Başhekimi Dr. Ayhan Güler, aşırı sıcakların cinsel istikrarsızlıklara yol açtığını belirterek, "Bu tür şikayetlerle çok karşılaşıyoruz. Tavsiyemiz bu tür sorun yaşayan insanların paniğe kapılmayıp, cinsel ilişkiye bir süre ara vermeleridir. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen, cinsel iktidarsızlığı büyük sorun yapıp, intihar edenlerle karşılaşıyoruz" dedi.

Gölgede 45 ile 50 derece sıcaklığın yaşandığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde, aşırı sıcaklar yüzünden insanlarda, karamsarlık, sinirlilik, öfke nöbetleri, deprasyon ve zaman zaman saldırganlık gözlendiğini belirten Dr. Güler, "Aşırı
sıcaklarda insanların cinsel fonksiyonlarında da azalmalar meydana geliyor. Bu dönemlerde cinsel istikrarsızlık yaşayan insanların paniğe kapılmaması gerek. Yaz aylarında yaşanan bu sorun geçicidir" dedi.

Hastanelerine cinsel iktidarsızlık yaşadıklarından şikayetçi olan başvurular olduğunu belirten Ayhan Güler, hastalara sıcaklarda bu tür fonksiyon azalmalarının normal olduğunu söylediklerini kaydetti.

İntiharlara neden oluyor
Güneydoğu Anadolu bölgesinde cinsel istikrarsızlık yaşayanların, bunu büyük sorun haline getirdiklerini ifade eden Güler, "İstikrarsızlığı sorun eden çiftlerde kısır döngü oluşuyor. Belirli bir dönem tutarak, intihar bile ediyorlar. Özellikle Güneydoğu bölgesinde bu nedenden dolayı çok sayıda intihar olaylarına rastlıyoruz. Cinsel istikrarsızlık yaşayan insanlara tavsiyemiz paniğe kapılmayıp, geçici süreyle cinsel ilişkilerini askıya almalarıdır. İstikrarsızlık geçicidir" dedi.
Yayın tarihi: 12.09.2001
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.