Sağlık

Anne 1 doğururken baba 9 doğuruyor

Anne 1 doğururken baba 9 doğuruyor

Eşlerinin hamileliği sırasında baba adaylarında ortaya çıkan baş ve bel ağrılarına, gaz sancılarına ve fazla kiloya neden olan ''Couvade Sendromu'' ruhsal bozukluklara da yol açabiliyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Liyezon Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, erkeğin babalığa geçişinin zor bir süreç olduğunu belirterek, ''Bu süreçte kadın bir, erkek bin doğuruyor'' dedi. Bir kadın ve bir erkeğin yapabileceği en harika şeyin 'aşkın ürünü' olması kaydıyla ''çocuk'' olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan,''Babalık süreci erkekte, psikolojik ve fizyolojik algısal değişikliklere yol açar. Bazı erkekler, hamilelik süreci içinde annenin yaşadığı fizyolojik ve psikolojik paylaşımları hisseder. 'Couvade Sendromu' olarak adlandırılan bu durum bazılarında ruhsal bozukluklara yol açabilir'' dedi.

Prof. Dr. Özkan, erkeğin baba olmakla artacak sorumluluğunun getirdiği kaygıların, baba kimliğiyle ilgili sıkıntılarının, kendi babasıyla özdeşleşmesinin, bebeği isteyip istememe konusunda yaşadığı çatışmaların da bunlara neden olabileceğini anlattı.

''Couvade Sendromu''nun ruhsal bozukluğa dönüştüğü baba adaylarının, eşlerinin doğumundan sonra çocuğuyla ''otistik yaşam'' sürdürebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Özkan, ''Bu tür problemlerin bir kısmı kısa süreli ilaç ve psikoterapiyle düzelirken, bir kısmında daha ciddi tedavilere ihtiyaç duyulabilir'' dedi.
Yayın tarihi: 07.03.2002
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.