Sağlık

Ameliyatsız kısırlaştıran cihaza onay

Ameliyatsız kısırlaştıran cihaza onay

Amerika Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), kadınları ameliyatsız kısırlaştıran bir cihazı onayladı. ''Essure'' adlı cihaz, bir grup ince halkalar vasıtasıyla, ameliyata ve anesteziye gerek duyulmadan kadını kısırlaştırabiliyor.

Cihazla, her iki döl yatağı borusuna kateter kullanılarak ince halkalar yerleştiriliyor ve halkaların dokularda oluşturulan izleri sarması sağlanıyor.

Yerleştirilen ince halkaları sararak bir form oluşturan dokular, döl yatağında sperm ile yumurtanın birleşmesini önleyerek doğurganlığı ortadan kaldırabiliyor. FDA sözcüsü, yöntemin uygulanmasından üç ay sonra kısırlaştırma işleminin yüzde yüz başarıya ulaşabildiğini açıkladı. 181 kadın üzerinde yapılan denemede, iki yıl içinde bu kadınlar arasında hamile kalana rastlanmadı.

Şimdiye kadar yapılan kısırlaştırma işleminde, döl yatağı borularıdaraltılıyor veya kapatılıyor. Her iki durumda da ameliyata ve hastanın iyileşmesi için 4-6 günlük bir zamana ihtiyaç duyulduğu biliniyor. Öte yandan yeni cihazın onaylanmasından birkaç saat sonra, Nasdaq borsasında cihazın üreticisi Conceptus firmasının hisse senetleri, 14,20 dolardan 15,10 dolara yükseldi.

Yayın tarihi: 06.11.2002
725
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.