Sağlık

Alzheimer'a erken teşhis

Alzheimer'a erken teşhis

Bilim adamları, hücrelerin gidişatına bakarak 10 yıl önce Alzheimer riskini kestirmenin ve önlem almanın mümkün olduğunu açıkladı.

ABD'nin New York Üniversitesi'nde geliştirilen bir testle beyin hücrelerini saniye saniye takip ederek Alzheimer hastalığının önceden fark edilmesi mümkün.

Alzheimer'ın erken teşhisini mümkün kılan yöntem ise beyindeki rahatsızlıkların ve tümörlerin tespit edilmesinde kullanılan EEG testi.

Test sırasında elektrotlarla milyonlarca beyin hücresinin her hareketi, her saniye takip ediliyor ve bilgisayara aktarılıyor. Beyindeki hücrelerin birbirileriyle ne yoğunlukta ve nasıl iletişim kurduğu araştırılarak hücrelerin hızı takip ediliyor. Eğer hücre hareketlerinde bir zayıflama, yavaşlık ya da normalden farklı bir durum görülürse o zaman hasta daha yakın takibe alınıyor. Doktorlar bu yöntemle bir hastanın Alzheimer riski altında olup olmadığını en az 10 yıl önce teşhis etmenin mümkün olduğunu söylüyor.
Yayın tarihi: 12.10.2005
620
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.