Sağlık

Zengin ve fakirlerin ölüm nedenleri

Zengin ve fakirlerin ölüm nedenleri

Aydın Tabip Odası tarafından hazırlanan bültende; gelecek 20 yıl içinde, zenginlerin ve yoksulların nelerden ölecekleri belirtildi.

Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Nurten Atalay, yaptığı açıklamada, bilim adamlarının, kanserin yeryüzündeki gelişimine bakarak 2020 yılı için bir projeksiyon hazırladıklarını belirtti.

İngiliz Cancer Resaarch Camping (CRC) kuruluşuna göre, gelecek 20 yıl içerisinde insanları, zengin ülkelerde en çok prostat, gelişmekte olan ülkelerde ise akciğer kanserinin öldüreceği belirtildi. Atalay yaptığı açıklamada, "CRC'nin araştırmalarına göre, teknolojik ilerleme ve refah, gelişmiş ülkelerdeki kanserden ölümleri azaltacak. Ancak az gelişmiş ülkelerde sigaraya bağlı kanser ölümlerinde tırmanış, devam edecek. Ayrıca fast - food, hareketsizlik gibi batı tarzı alışkanlıkların yayılması sonucunda barsak, meme ve yemek borusu kanseri vakalarında artış olacak. 20 yıl sonra, İngiltere gibi gelişmiş ülkeler, sigara içme oranının azaltılması ve beslenme alışkanlıklarındaki iyileşmeler sayesinde kanseri kontrol altına alabilecekler" dedi.

Yapılan araştırmaya göre, önümüzdeki 20 yıl içerisinde yoksul ülkelerde akciğer, meme, karaciğer, mide ve yemek borusundan; zengin ülkelerde ise prostat, meme, batın, akciğer ve mide hastalıklarından ölüm oranları artacak.
Yayın tarihi: 16.04.2002
779
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.