Sağlık

Zekanızı güçlendirmek için hayvansal protein alın

Zekanızı güçlendirmek için hayvansal protein alın

Beynin tükettiği proteinleri içeren hayvansal gıdayı yeterli alanlar, bitkisel gıda tüketenlere oranla daha zeki oluyor.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Karakaya, en önemli görevi hücrelerin yenilenmesini sağlamak olan proteinlerin, vücut sağlığı ve metabolizmanın faaliyetlerini eksiksiz yerine getirebilmesi açısından vazgeçilmez öneme sahip olduğunu söyledi.

Proteinlerin, bitkisel ve hayvansal olarak ikiye ayrıldığını anlatan Karakaya, vücudun tüm fonksiyonlarını istenilen şekilde yerine getirebilmesi için bu iki protein türünün mümkün olduğunca dengeli bir şekilde alınması gerektiğini belirtti.

Karakaya, hayvansal proteinin aynı zamanda çocuklardaki zeka gelişimini sağlayan en önemli unsurlardan biri olduğunu, yeterli miktarda hayvansal gıda alan kişilerin bitkisel gıda tüketenlere oranla daha zeki olduklarını belirterek, şunları söyledi: "Vücudun tüm organlarının geliştiği ve hücre bölünmesinin daha sık olduğu çocukluk çağında hayvansal protein tüketimi çok önemlidir. Ancak, protein, genç, yetişkin ve yaşlılar için de vazgeçilmezdir. Bir kişinin günde tüketmesi gereken en az protein miktarı, o kişinin kilosunun gram cinsinden değeridir. Yani 80 kilogram ağırlıktaki bir kişinin günde en az 80 gram protein tüketmesi gerekir. Metabolizmanın kusursuz çalışabilmesi için protein dengesinin iyi ayarlanması ise çok daha önemlidir. Protein tüketiminin yüzde 60'ı bitkisel, yüzde 40 ise hayvansal gıda olarak ayarlanmalıdır. Kişinin bir günde alması gereken 80 gram proteinin en az 30 gramı hayvansal protein olmalıdır."
Yayın tarihi: 29.11.2003
827
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.