Sağlık

Zayıflama uğruna hayatını kaybetti

Zayıflama uğruna hayatını kaybetti

Liposactionla basenlerinden yağ aldıran genç kız, ağrıları geçmeyince, ikinci kez yattığı ameliyat masasında can verdi.

Basenlerinden 7 kilo yağ alınan Berna Şallı, ağrılarının dinmemesi üzerine ikinci kez ameliyata alındı. 28 yaşındaki genç kız, ameliyat masasında yaşamını yitirdi. Genç kızın ailesi, kızlarının ölümünden, ameliyatı yapan Türkiye eski güzeli Elif Ilgaz'ın doktor babası Edip Ilgaz'ı sorumlu tuttu.

Tıp dilinde "liposaction" olarak bilinen ameliyatla yağ aldırma işlemi, Antalya'da genç bir kızın ölümüne neden oldu. Bir kargo şirketinde çalışan ve bu ay içinde evlenecek olan 65 kilo ağırlığındaki Berna Şallı, düğünden önce basenlerinde oluşan yağ katmanlarını ameliyat ile aldırmak istedi.

Berna Şallı, 4 yıldan bu yana tanıştığı ve yurtdışında ihtisas yaptığını öğrendiği genel cerrahi uzmanı Dr. Edip Ilgaz'la konuyu görüştü. İddiaya göre Edip Ilgaz, genç kıza ilk kez estetik ameliyatı yapacağını söyledi ve Şallı'yı ameliyat için ikna etti. Genç kız, Belek'te bulunan Özel Anadolu Hastanesi başhekimi Dr. Edip Ilgaz tarafından 25 gün önce ameliyat edildi ve basenleri ile vücudunun çeşitli yerlerinden 7 kilo yağ katmanı alındı. 4 gün hastanede kalan Berna Şallı, taburcu olduktan sonra Kütükçü Mahallesi'ndeki evine döndü.

Berna Şallı, ameliyatın ardından karın bölgesindeki ağrılar bir türlü dinmek bilmeyince, SSK Antalya Bölge Hastanesi'ne gitti. Ağrıların nedeninin apandisitten kaynaklanabileceğini söyleyen doktorların uyarısı üzerine Berna Şallı, yeniden Anadolu Hastanesi'ne gitti. Rahatsızlığın nedenini öğrenmek için ameliyat yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Edip Ilgaz'a güvenen genç kız, ikinci kez ameliyat masasına yattı.

Ameliyat sırasında kalbi ve solunumu duran Şallı, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Ailenin, ölümü şüpheli bulması üzerine otopsi yapıldı. Kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için organların bazı bölümlerinden doku örnekleri alınarak, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

Berna Şallı'nın cenazesi dün gözyaşları arasında, Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Doktor 'Benim reklamım olacaksın' diye ikna etmiş

Genç kızın ailesi, ameliyatı yapan Türkiye güzeli ve bir özel televizyonun haber sunucusu Dr. Elif Ilgaz'ın genel cerrahi uzmanı babası Edip Ilgaz'ı suçladı. Acılı aile, "Ameliyatı estetik uzmanı olan bir doktorun yapması gerekirken, genel cerrah olan Dr. Edip Ilgaz yaptı. Ilgaz, 'Sen benim estetik ameliyat yaptığım ilk kişisin. Sen benim reklamım olacaksın' diyerek, kızımızı ikna etti. Üstelik yanında anestezi uzmanı bile yok. Anesteziyi bile kendisi yapmış" dedi. Teyzesi Seher Topal ise, "Para için, reklam için kızımıza kıydılar, öldürdüler. Bu işin peşini bırakmayacağız. Dünyalar güzeli idi. Sadece basenlerini kafasına takmıştı" diye gözyaşı döktü.

Doktor kayıp

Dr. Edip Ilgaz ise olaydan sonra kayıplara karıştı. Anadolu Hastanesi Yöneticisi Dr. İrfan Erdoğan, "Kesin ölüm nedenini otopsi belirleyecektir. Uzman doktor olan Edip Ilgaz aynı zamanda anesteziyi de kendisi yapmıştır. Bunda olağanüstü bir durum yoktur" diye konuştu.
Yayın tarihi: 07.08.2003
2484
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.