Sağlık

Zamanın aspirini

Zamanın aspirini

Kolesterole karşı kullanılan statin grubu ilaçlar, tıbbın yeni gözdesi. 'Modern aspirin' denilen ilaç, kalpten ve kanserden koruyor, alzheimer ile kemik erimesine karşı etkili.

Sadece ABD'de yaklaşık 15 milyon kişi tarafından kullanılan 'statin' grubu kolesterol düşürücüler, başka hastalıklardan da koruma özelliğiyle 'harika ilaç' olarak nitelendiriliyor. Konuyu bu hafta kapağına taşıyan Newsweek dergisi, 'statin grubu ilaçların ABD'de 12-15 milyon kişi tarafından, özellikle kötü kolesterolün (LDL) azaltılması için kullanıldığını, ek olarak 21 milyon kişinin de kalp ve damar hastalıklarıyla mücadele amacıyla bu grup ilaçları kullanmasının yararlı olacağını' yazdı. Oxford Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Rory Collins, "Statin grubu ilaçlar, modern aspirin gibi" derken, alzheimer üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan Arizona'daki Sun Sağlık Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Dr. Larry Sparks, bu ilaçların alzheimer hastalığı, multiple skleroz, kemik erimesi, hatta kanser tedavisinde bile yararlı olduğunu söyledi.

ABD'de kalp hastalıklarından her yıl yaklaşık 500 bin kişi ölüyor. Sausalito Önleyici Tıp Araştırma Enstitüsü Başkanı Dr. Dean Ornish, kişilerin yağ bakımından düşük, vejetaryen rejimle beslenmek ve günde en az 30 dakika sıkı egzersiz yapmak kaydıyla, bir yılda kolesterol düzeyini yüzde 40 düşürebileceğini ifade etti. Ancak Amerikalılar, bu rejimi uygulamak yerine ilaç almayı tercih ediyor.

Türkiye'de de yaygın
Öte yandan Hollanda'da yapılan bir araştırmaya göre, en az dört yıl statin grubu ilaç kullanan hastalarda kanser riski yüzde 20 azaldı. Türkiye'de de kullanılan ilaçların, özellikle prostat ve karaciğer kanserini önleyebildiği belirtildi.
Yayın tarihi: 08.07.2003
685
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.