Sağlık

Yüksek topuk sendromu

Yüksek topuk sendromu

Ayaklarda ağrı ve şekil bozukluğuna neden olan parmaklardaki kemik çıkıntıları, erkeklere oranla kadınlarda 5 kat daha fazla görülüyor.

Bunun en önemli nedeni olarak da; şık görüntüsüyle kadınların tercih ettiği yüksek topuklu ve sivri uçlu ayakkabılar gösteriliyor.

Ayakkabıya dikkat!
Uzmanlar; yaz aylarında açıkta kalan parmaklarda şekil kadar sağlığa da özen gösterilmesi gerektiğini vurguluyor.

En sık karşılaşılan sorunların ise yürürken güçlük çekilmesi, istenilen her ayakkabının giyilememesi veya giyildiğinde ayaklarda rahatsızlık duyulması olduğu belirtiliyor.

Ayakkabı alırken ayağın şekline uygun olanların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Acıbadem Hastanesi Ortopedi Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş, şu önerilerde bulunuyor:

Ucu sivri olmasın
"Yüksek topuklu, dar kalıplı ve ucu sivri ayakkabılardan kaçının. En uzun parmak ile ayakkabı ucu arasında bir santim boşluk olmalı. Ayakkabıyı giydikten sonra mutlaka yürüyerek deneyin. Çok sıkı ayakkabıları, zamanla ayağınıza alışır düşüncesiyle almayın."
Yayın tarihi: 06.05.2007
889
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.