Sağlık

Yüksek tansiyonu engelleyen besin!

Yüksek tansiyonu engelleyen besin!

Rafine edilmemiş tahılın birçok kronik hastalığın oluşma riskini azalttığı biliniyor...

Günümüzde işlenmemiş tahılın sağlıklı yaşamın ayrılmaz bir parçası olduğu, işlenmemiş yani rafine edilmemiş tahıl birçok kronik hastalığın oluşma riskini azaltıyor.

Kişiler ne kadar sıklıkla ve fazla tam tahıl ürünü kullanırsa o denli daha az hipertansiyon riski taşımaktadır. Esmer undan yapılan ürünler neden faydalıdır? Çünkü tahıl tanesinin etrafını saran zar yapısında antioksidan, vitamin, lif ve iz elementler gibi sağlık için gerekli maddeler rafine işleminde uzaklaştırılıp geriye tanenin iç kısmında yer alan karbonhidrat zengini kısımı kalmaktadır.


Sağlık açısından diğer faydaları

İşlenmemiş tahıllara beslenmede daha fazla yer vermenin, sağlık için yapmamız gerekenlerin başında geliyor. Bu ufak değişiklik bütün nedenlere bağlı ölüm riskinizi yüzde 15 azaltacaktır.

"Esmer" olanı "beyaz"a döndürmenin beslenmemiz açısından ne denli kötü sonuçlar doğurduğunu gün geçtikçe daha iyi anlıyoruz. Kısaca özetlersek esmerleri seçip, beyazlardan uzak durmamız gerekiyor. Bu basit değişikliği yapmakla, bütün nedenlere bağlı ölüm riskinizi yüzde 15 oranında azaltacağınızı biliyor musunuz? Daha uzun ve sağlıklı yaşamak istiyorsak lif, fitokimyasallar, vitaminler ve mineraller için zengin bir kaynak olan tam tahılları hayatımıza daha fazla almalıyız.

Tam tahıllı ürün tüketildiğinde; Felç riskini yüzde 30-36, tip 2 diyabet riskini yüzde 21-30, kalp hastalığı riskini yüzde 25-28, 20 değişik kanser türünde yapılan 40'ı aşkın çalışma düzenli tam tahıl alımı kanser riskini azaltıyor. Ayrıca tam tahıl ürünleri kilo kontrolüne yardımcı besindir. Astımdan dişlerin çürümesine kadar birçok hastalığı engelleyen bize sunulan bu temiz doğal tahıl ürünlerini daha sık yemeliyiz. Çocuklarımıza da bu konuda örnek olmalıyız.

Yayın tarihi: 18.01.2013
2945
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.