Sağlık

Yılda bir smear hayat kurtarır

Yılda bir smear hayat kurtarır

Kadın vücudunda gelişmesi önlenebilen tek kanser, rahim ağzı kanseridir. Sıklığı, smear testi ile, ABD'de 1. sıradan 13. sıraya düşmüştür.

Geri kalmış ülkelerde halen en sık görülen kanserdir. Bu kanser, seksüel ilişki ile bulaşan bir virüsle oluşur. Onu tanırsanız ondan korunabilirsiniz, korkarak, adını anmayarak değil. Unutmayalım ki yılda bir smear hayat kurtarır.

Ülkemizde de, ne yazık ki, olanağı olan bir çok insanın bile yıllık smear testi yaptırmadıklarını üzülerek görüyoruz.

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) yapılan eski yıllara ait bilimsel çalışmalarda; Siyah ırkta, İspanyol kökenlilerde ve Kızılderililerde rahim ağzı kanseri beyazlara oranla çok yüksek sıklıkta bulunuyordu. O yıllarda rahim ağzı kanserini önlemek için smear tarama programları sadece beyazlarda uygulanıyordu. Siyahlar, İspanyol kökenliler ve Kızılderililer de smear tarama programına dahil edildikten sonra, onlarda saptanan rahim ağzı kanseri sıklığı beyaz ırktan kadınlardakiyle eşit düzeye indi.

Rahim ağzı kanseri, ABD'de, en sık rastlanan kanserken, smear tarama programı sayesinde bu kanserin sıklığı 13. sıraya inmiştir. Ülkemizde, ne yazık ki, hala tüm kadınlarımızı rahim ağzı kanserinden korumaya yönelik etkin bir smear tarama programı yoktur.

Nasıl gelişir?

Rahim ağzı kanseri, kadın vücudunda gelişmesi önlenebilen tek kanser türüdür. Rahim ağzı kanseri 10 yıl gibi bir zaman zarfında ve yavaş yavaş gelişir. Gelişme aşamaları da rahim ağzı (servikal/vaginal) smear testi ile adım adım takip edilebilir.

Geliştikten ve yayıldıktan sonra radyoterapiye ve kemoterapiye iyi cevap vermemesi nedeniyle ölümcül bir hastalıktır.

2-3 yılda bir smear testi yaptıran kadınlarda ise rahim ağzı kanseri riski her yıl smear testi yaptıranlardan iki kat daha fazla olarak bulunmuştur.

Smear testi, rahim ağzı kanserini önlemede başarılı bir yöntemdir.

Rahim ağzı kanserinden ölümler son 50 yıl içinde rahim ağzı smear taramasına bağlı olarak % 70 oranında azalmıştır.

Mac Gregor, 1976'da yaptığı bir çalışmada, yıllık smear kontrolü yapılmayan kadınlarda rahim ağzı kanser sıklığını yıllık smear testi yapılanlardan 10 kat daha yüksek bulmuştur.

Rahim ağzı kanseri, smear testi ile, Amerika Birleşik Devletlerinde, kadınlarda kanserden ölüm nedenleri arasında 1. sıradan 13. sıraya düşmüştür.

Dünyada rahim ağzı kanseri, meme kanserinden sonra 2. sıklıkta olan kanserdir.

Rahim ağzı kanseri, smear tarama programı olmayan bir çok ülkede ise halen en sık rastlanan kanser tipidir.

Yılda bir kez rahim ağzı smear taraması kanser gelişme olasılığını % 95'ten fazla oranda azaltır. Ancak, bunun için smear'ın iyi alınması, değerlendirme için yeterli olması ve iyi incelenmesi gerekir.

Yeterli smear alınmaz ve iyi bir inceleme yapılmazsa, hastanın her yıl smear testi yaptırıyor olması onu korumaya yetmez.

Smear tarama sıklığı nasıl olmalıdır?
Uluslararası Sitoloji Akademisi, Amerikan Patologlar Koleji ve Amerikan Sitopatoloji Derneği; seksüel olarak aktif veya 21 yaşına ulaşmış tüm kadınların yılda bir kez jinekolojik muayene ve smear kontrolü yaptırmalarını önermektedir.
Yayın tarihi: 13.05.2005
837
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.