Sağlık

Yeterince sıvı tüketmiyor musunuz?

Yeterince sıvı tüketmiyor musunuz?

Sağlıklı yaşam için sıvı tüketiminizi artırma yolları!

Güncellenme tarihi:
Yeterince sıvı tüketmiyor musunuz?

Kendiniz için iyi ve sağlıklı bir şeyler yapın ve su için! Özellikle yaz aylarında vücut dengemizi sağlamak için sıvı tüketimimizi dengelemeliyiz. Gün içinde daha çok sıvı tüketmeniz için birkaç öneri…

Neye ihtiyacınız olduğunu bilin!

Uzmanlar günlük su tüketim miktarını 2 litre olarak belirtiyor. Peki sizin ne kadara ihtiyacınız var? Eğer günlük performansınız çoksa, spor ile ilgileniyorsanız günlük su tüketim miktarınızı daha da yükseltebilirsiniz. Özellikle hamile kadınlar için su tüketimi önemini fazlasıyla göstermek de. Bu konuda mutlaka doktorunuza başvurun ve size tavsiye edeceği günlük su miktarınızı belirleyerek sağlıklı yaşama adım adın!

Planlayın!

Eğer daha fazla su tüketmek istiyor fakat yapamıyorsanız, su içme zamanlarınızı rutin hale getirin. Sabah uyandığınızda 1 bardak yerine 2 bardak, öğle yemeğinizde 2 bardak, akşam yemeğinizde 2 bardak su tüketimi gibi kurallar koyarak gün içinde su içme miktarınızı artırıcı taktikler geliştirin.

Suyunuza tat verin!

Su içmekten pek hoşlanmıyorsanız suyunuzu tatlandırın. Su içine biraz portakal veya limon gibi tatlandırıcı bir şeyler sıkabilir, nane yaprakları ile tatlandırabilirsiniz. Bu şekilde suyun tadını değiştirerek sağlıklı su tüketimine geçebilirsiniz.

Sadece su değil!

Sıvı tüketiminde sadece su da kullanmak zorunda değilsiniz. Taze sıkılmış ve katkı maddesiz meyve sularını, yeşil çay ya da günde içeceğiniz 1-2 bardak kahveyi de sıvı tüketiminizde hesaplayın.

Yanınızdan ayırmayın!

Gün içinde dışarıda olduğunuz zamanlarda mutlaka yanınızda su taşıyın. Özellikle sıcak yaz günlerinde yanınızdan suyunuzu eksik etmeyerek günlük ihtiyacınız kadarını temin edebilir ve vücudunuzu daha dirençli hale getirebilirsiniz.

Yayın tarihi: 13.07.2012
1458
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.