Sağlık

Yeterince E vitamini alıyor musunuz?

Yeterince E vitamini alıyor musunuz?

Yapılan bilimsel araştırmalar, E vitamininin kalp hastalıkları, felç, kanser, şeker hastalığı, katarakt, adele ağrıları, soğuk algınlığı ve bazı enfeksiyonlara yakalanma riskini azalttığını gösteriyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, hücreleri yenileyen ve vücudu kalp hastalıklarından enefeksiyonlara kadar çeşitli rahatsızlıklardan koruyan E vitamininin işlevini sağlayabilmek için, günde yaklaşık 8 - 10 miligram alınması gerekiyor.

E vitamini eksikliği halinde çocuklarda hemolitik anemi ve göz bozuklukları; yetişkinlerde dengesiz yürüme, konsantrasyon bozukluğu, düşük tiroid hormonu seviyesi, sinir harabiyeti, uyuşukluk, anemi, bağışıklık sisteminde zayıflama gibi rahıtsızlıklar görülebilir. Ayrıca eksikliği halinde kalp hastalıklarına ve kansere yakalanma riski de artar.

Vücuda gereken E vitamini alımı için fındık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllar gibi E vitamini yönünden zengin olan besinlerin tüketilmesinde fayda var.

Ancak yeteri kadar E vitamini almak için bazen E vitamini takviyesine de ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu tür vitamin haplarını kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmanız gerekiyor.
Yayın tarihi: 04.02.2003
695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.