Sağlık

Yeşil çay saç dökülmesini önler mi?

Yeşil çay saç dökülmesini önler mi?

Yeşil çayın vücuttaki hormonların dolaşımı üzerinde çok fazla etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek miktarda yeşil çay tüketimi, seks hormonunu...

Güncellenme tarihi:
Hormonların dolaşımını pozitif etkiliyor Yeşil çayın vücuttaki hormonların dolaşımı üzerinde çok fazla etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yüksek miktarda yeşil çay tüketimi, seks hormonunu (erkeklerde testosteron) bağlayan proteinin yani globulin''in (SBHG) düzeyini hemen arttırıyor. Kandaki SBHG oranının artmasının androjenetik alopesinin (erkek tipi saç dökülmesi) etkilerini azaltmada yardımcı olabileceğine inanılıyor. SBHG''ye bağlanan testosteron hormonu bioaktif özelliğini yitiriyor ve saç köklerinde dehidrotestosteron''a (DHT) dönüşemiyor. Özgür testosteron oranını düşürüyor Erkeklik hormonu testosteron, kanda alfa beş redüktaze adlı bir enzimle etkileşerek, genetik yatkınlığı olan erkeklerde saç dökülmesine yol açtığı düşünülen Dehidrotestosteron (DHT) adlı başka bir hormona dönüşüyor. Kandaki SBHG konsantresindeki artış, özgür testosteron oranını büyük ölçüde düşürüyor. Yeşil çay''ın ayrıca, testosteron''u saç döken dehidrotestosteron''a (DHT) dönüştüren bir. tür alfa beş redüktaze enzimi''ne de etki ettiği düşünülüyor. Yeşil Çay''ın bu iki ayrı lakin birbirini tamamlayıcı özelliğinin androjenetik alopesi (erkek tipi saç dökülmesi) üzerinde etkili olabileceğine inanılıyor. Doğanın nimetlerinden yeterince yararlanıyor musunuz?
Yayın tarihi: 18.02.2009
5203
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.