Sağlık

Yeşil Çay Allerjilerle Savaşabilir

Yeşil Çay Allerjilerle Savaşabilir

Allerjiden muzdarip olanlar aksırığa karşı savaşlarındaki cephaneliklerine yeşil çayı da ekleyebilirler. Araştırmalardan elde edilen son bulgulara göre bu yaygın olarak içilen çay türü alerji derdine deva olabilir.

Japonya'daki araştırmacılar yeşil çayın içinde, alerjik tepkiye yol açan ana hücre alıcısının(main cell receptor) önünü tıkayan, methylated epigallocatechin gallate (EGCG) adlı bir bileşik tespit ettiler. Yeşil çayda daha önce de benzeri anti-alerjik bileşikler bulunduğu ortaya çıkarılmış olsa da bu bileşiğin özellikle güçlü olabileceği söyleniyor. Görünüşe göre EGCG bileşiği vücutta alerjik reaksiyonların başlamasından ve süreklilik kazanmasından sorumlu olan, histamin ve immunoglobulin E (IgE) adlı iki temel bileşiğin üretimini engelleyerek işlev görüyor. Araştırmaya başkanlık eden, Fukuoka'daki Kyushu Üniversitesi kimya doçenti Hirofumi Tachibana 'Görünüşe bakılırsa yeşil çay etkili bir anti-alerjik madde kaynağı. Alerjiniz varsa içmeyi düşünebilirsiniz.' açıklamasını yaptı.
Öte yandan , şimdiye dek bulunan anti-alerjik bileşiklerin yeşil çay tüketen insanlarda da gerçekten iyileştirici etkisi olup olmadığı henüz kanıtlanmadı. Bununla birlikte yeşil çay, aralarında polen, toz, evcil hayvanlardaki konak ve belli kimyasallar olmak üzere çok sayıda ajerji yapan maddeye karşı işe yarayabilir. Kesin sonuç elde etmek için daha fazla araştırmanın yapılması gerekli.
Alerjilere karşı savaşta umut vaad etse de kimse yeşil çayın ne kadarının tedavi edici etkisi olabileceğini ya da hangi türlerinin en fazla işe yaradığını tam olarak blimiyor. Yine de yeşil çay dünyada en fazla tüketilen içecekler arasında suyun ardından ikinci sırada yer alıyor.

Japonya'da çok yaygın olan yeşil çay, daha çok siyah çayın tercih edildiği Amerika'da da gitgide daha yoğun bir biçimde tüketiliyor. Tachibana'nın araştırmasının sonuçlarına bakılırsa, yeşil çayın sağlığa faydalarından oluşan liste daha da uzuyor. Bu bitkinin alerjilerle savaşmanın yanısıra , kanser, kalp ve damar hastalıkları, romatizma ve diş çürüklerine de iyi geldiği dile getiriliyor.
Yayın tarihi: 23.09.2002
859
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.