Sağlık

Yeni kuşak aşılar üretilebilecek

Yeni kuşak aşılar üretilebilecek

İngiliz araştırmacılar, bakteriyofajlardan (bakterileri enfekte eden virüs) yeni kuşak aşılar üretilebileceğini açıkladı.

Bunun, DNA´dan üretilen aşılardan daha etkili olabildiğini belirten uzmanlar, bu yöntemle aşıların daha ucuza mal edilebileceğini, kolay üretilebilerek daha emniyetli saklanabileceğini kaydetti.

Moredun Araştırma Enstitüsü bilim adamları, yeni yöntemle basit cihazlar kullanılarak birkaç gün içinde milyonlarca doz aşı üretilebileceğine değindi.

Aşılarda kullanılacak virüslerin sadece bakterileri enfekte edebildiği, insanlara zarar vermediği bildirildi. Yeni kuşak aşı olarak adlandırılan yöntemle bakteriyofaj bir vasıta gibi kullanılarak, aşı hasta bölgeye nakledilebiliyor ve böylece vücudun bağışıklık sistemi uyarılmış oluyor.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada, yeni kuşak aşının bağışıklıksistemini güçlendirdiği ve hepatit B üzerinde etki sağlayabildiği gözlendi. Araştırmayla ilgili rapor, American Mikrobiyoloji ve Biyodefens Kongresi´nde açıklandı.
Yayın tarihi: 10.03.2003
647
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.