Sağlık

Yeni Egzama Tedavisi

Yeni Egzama Tedavisi

Küçük çocuklarda sıklıkla görülen egzamanın en popüler tedavisi olan steroidlerin yan etkileri daha büyük yaştaki çocuklarda sorunlara neden oluyor. Daha büyük yaştaki çocuklar için geliştirilen steroidsiz tedavinin küçük bebeklerde de güvenli ve etkili olduğu görüldü.

Araştırmacılar, Elidel denilen kremin 3 aylık bebeklerdeki ciddi tahrişleri azalttığını buldu.

Atopic dermatit olarak da bilinen egzama, zaman zaman sızıntılar görülen kırmızı, kabarık, kaşıntı yapan kronik bir rahatsızlık. Çoğunlukla bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen rahatsızlıkta son zamanlarda artışlar olduğu kaydedildi. Bir çalışma, 1960'dan önce doğan insanlarda %3 oranında egzama olduğunu belirtirken 1970'den sonra doğan insanlarda bu sayının %20'ye ulaştığını kaydediyor.

İsililkler, bebek henüz birkaç haftalıkken görülmeye başlıyor ve bebeklerin %60'ı ilk doğum günlerini kutlamadan en az bir kez bu rahatsızlığı geçiriyorlar. Steroidler günümüzde egzama için başlıca tedavi olarak kabul ediliyor. Fakat, bebeklerde ve küçük çocuklardaki kullanımları cildin incelmesine ve ilerde meydana gelecek hastalıklara dayanıksız olmasına yol açıyor.

Elidel, 2 yaşından küçük çocuklardaki egzamayı hafifletme tedavisi olarak 2001 Aralık ayında onaylandı. Krem, kaşıntı yapan isiliklere spesifik iltihapları bloke ederek karşılık veriyor.

Elidel'in üretici firması tarafından finanse edilen bu çalışmada, 251 çocuklara bir yıl boyunca rahatsızlık meydana geldiğinde Elidel veya egzama tedavisi için kullanılan standart tedaviler uygulandı. Hasta çocukların yaşları 3-23 ay arasında değişiyordu.

Çalışmada, Elidel verilen çocukların standart tedavi gören çocuklara göre %28 oranında daha az egzamaya yakalandıkları görüldü.

Çalışma makalesi Journal of Allergy and Clinical Immunology Ağustos baskısında yayınlanan araştırmacı MD Alexander Kapp ve arkadaşları "Elidel, egzama ile başa çıkabilmede yeni ve etkili bir tedavi sunuyor" dedi.

Pediatri dermalotojisti MD Amy S.Paller, Elidel ve yeni onaylanan steoridsiz Protopic isimli ilacın çocuk egzaması tedavisinde önemli gelişmeler yarattığını belirtti. Paller, bu ilaçları steroidle tedavi edemediği hastalara ve yüz gibi cilt incelmesine hassas bölgelerde kullandığını belirtti.

Paller, "Elidel'in egzamayı hafifletmede özellikle çocuklarda etkili olduğu, Protopic'in ise daha ciddi durumlarda hafifletici etkisi olduüu görüldü. Egzama görülen küçük yaştaki çocuklarda daha güvenli ve etkili terapilere ihtiyacımız var. İlk dafe steroidlere karşı bir alternatifimiz var" dedi.
Yayın tarihi: 26.08.2002
1748
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.