Sağlık

Yaz ishaline dikkat

Yaz ishaline dikkat

Özellikle 0-2 yaş gurubundaki çocuklarda yaz aylarında sık görülen ishal, hızlı sıvı kaybı nedeniyle ölümlere neden olurken, uzadığı zaman da beslenme yetersizliği ve büyüme geriliğine yol açabiliyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci, ishalli hastaların beslenmesine çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Çocukluk çağındaki ishallerin yüzde 20-30'unu bakterilerin oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Kendirci, şunları söyledi:''Bebeklerde ishal oluşumunu artıran etkenlerin başında ilk 6 ay anne sütüne gereken önemin verilmemesi, biberon ve emzik temizliğinin iyi yapılmaması, pişmiş yiyeceklerin oda ısısında uzun süre bekletilmesi, tuvaletten sonra ellerin iyi yıkanmaması ve evde kanalizasyon sisteminin olmaması gibi faktörler gelmektedir. Bakterilere bağlı ishallerde, ishale ek olarak, karın ağrısı, kusma, ateş, dalgınlık ve havale geçirme de gözlenebilir. Sıvı kaybına bağlı olarak gözlerde çökme, ağız ve dudaklarda kuruluk, küçük çocuklarda bıngıldakta çökme, göz yaşının azalması, idrar çıkarmada azalma gibi bulgular gelişebilir.''

Kendirci, enfeksiyonlara bağlı ishallerde de hem çevre hem de kişisel temizlik koşullarının iyi olmamasının hastalık oluşumun kolaylaştırdığını belirtti.

Prof. Dr. Kendirci, özellikle 1 yaşa kadar çocuklarda unlu ve nişastalı besinler almanın, beslenme bozukluğuna neden olarak bağırsaklarda sulu dışkılamayı artırdığını belirterek, şöyle devam etti:''İshalli çocuklara, (ishali artırır) endişesiyle su ve sulu besinlerin verilmemesi, doktorlar arasında poliklinik düzeyinde zaman yetersizliği nedeni ile ağızdan sıvı tedavisi üzerinde durulmadan antibiyotik ve antidiyareyik içeren ilaçların yazılması, hastaneye yatırılan hastaların çoğuna damardan sıvı tedavisi uygulanması, ishalin uzamasına, ağırlaşmasına ve buna bağlı başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.''

Kendirci, ishalli çocuğa gereksiz verilen antibiyotiklerin de iştahı azalttığını, bağırsak florasını bozarak ishal süresini uzatabileceğini söyledi.
Yayın tarihi: 04.05.2004
723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.