Sağlık

Yaz bitiyor, bedeninizi kışa hazırlayın!

Yaz bitiyor, bedeninizi kışa hazırlayın!

Yaz bitiyor, büyük dönüş başladı bile. Tatil kasabaları, tatil köyleri, koylar, plajlar yavaş yavaş boşalıyor. Kısa ya da uzun, siz de tatilinizi yaptınız.

Yeterince dinlendiniz ve ihtiyacınız olan bedensel ve ruhsal enerjiyi fazlasıyla depoladınız. Çalışmaya ve üretmeye yeniden hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bizim önerimiz, bedeninize duyduğunuz bu güveni daha da pekiştirmek, gözden kaçan bazı sağlık sorunlarınızı belirlemek ve muhtemel tehditleri saptayabilmek için kışa girmeden tam bir sağlık taraması yaptırmanızdır.

Sağlığınız üzerinde ne kadar dikkatli olursanız olun, yeni bazı sağlık problemlerinizin oluşması normaldir. Bedeniniz haftanın yedi günü, 24 saat süreyle aralıksız ve hatasız çalışan en büyük organizasyondur. Bu çalışmanın hücrelerinizde, dokularınızda ve organlarınızda bazı bozulmalar oluşturması doğaldır. Siz ne kadar özenli olursanız olun, genetik mirasınızdan, çevresel faktörlerden veya beslenmenizden kaynaklanan nedenlerle vücudunuzda yapısal ya da fanksiyonel sorunların oluşması sürpriz olmamalıdır.

Bizim önerimiz, önceki sağlık sorunlarınızı, risklerinizi, yaş grubunuzu, işinizi ve yaşam biçiminizi dikkate alarak belirlenmiş bazı aralıklarla sağlık taramasından geçmenizdir. Kendi riskinizden sadece bu şekilde kaçınabilirsiniz. Önemli olan bu taramaların size özel olması ve büyük bir dikkatle planlanmasıdır. Aile ağacınız, anneniz-babanız, kardeşleriniz ve yakın akrabalarınızın sağlık ve hastalık geçmişi size uygulanacak testlerin planlanmasında önemlidir.

Çalıştığınız iş ile ilgili riskler ve sorunlar, biyolojik, kronolojik ve psikolojik yaşlarınız, oturduğunuz bölgeyle ilgili çevresel faktörler, daha önceden geçirdiğiniz hastalıklar ve ameliyatlar, kullandığınız ilaçlar, vitamin ve mineral destekleri, bitkisel tamamlayıcılar, beslenme biçiminiz, fiziksel aktivite düzeyiniz ve daha pek çok şey size özel sağlık taramalarının planlanmasında mutlaka kullanılmalıdır.

Sağlık taramalarını takiben detaylı bir değerlendirme raporu size verilecektir. Bu raporda mevcut ve muhtemel sağlık problemleriniz bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri ve yorumlar belirtilecektir. Halen aktif olan sağlık problemlerinizin nasıl çözümlenebileceğini iyice anlamaya çalışmalısınız. Bununla da yetinmeyip daha sonra ortaya çıkacak muhtemel sağlık problemlerinizin önlenmesi ile ilgili bilgileri de dikkate almalısınız.

Ev ödevlerinizi öğrenin

Sağlık taraması sonunda doktorunuzun, diyet uzmanı, psikolog ve egzersiz fizyolojistinin önerilerini dikkatle uygulamalısınız. Diyet uzmanınızın beslenmeyle, psikoloğunuzun ruhsal yaşam ve sağlığınızla, egzersiz terapistinizin fiziksel aktivite ile ilgili önerilerini iyice anlamalısınız. Doktorunuz, bu sağlık taraması sonrasında size uygulanan "Sağlıklı Yaşam Programı"nın ve sağlık sorunlarınıza ilişkin tıbbi tedavinin sorumlusudur. Bütün bu değerlendirmeleri takiben doktorunuzun "yaşam biçiminiz" ile ilgili yeni önerilerini dikkatle uygulamalısınız. Beslenmenize, uykunuza, fiziksel aktivitenize, ruhsal yaşamınıza ilişkin yapılan değişiklikleri, bir sonraki değerlendirmeye kadar size verilen "yaşam taktikleri ve oyun planları" olarak değerlendirmeli ve yapmalısınız. Sağlık taramaları sonrasında uyguladığınız programa ilişkin olumlu veya olumsuz sonuçlar belli aralıklarla doktorunuz tarafından değerlendirilecek, sağlıklı, keyifli ve mutlu bir yaşama yönelik çabalarınız sürekli gözden geçirilecektir.

Daha iyi bir hayat için

Sağlığınız en değerli hazinenizdir. Korumalı ve geliştirmelisiniz. Daha iyi bir hayat, öncelikle daha iyi bir sağlık ile mümkündür. Neler mi yapacaksınız? İşte bazı öneriler:

Kan basıncı: 18 yaşından sonra her iki yılda bir kan basıncınızı ölçtürmelisiniz.

Kolesterol: İlk ölçüm 20 yaşında yapılmalıdır. Eğer normal sınırlarda ise her beş yılda bir tekrarlanmalıdır. 50 yaşından sonra kan kolesterolü, trigliserit, HDL ve LDL kolesterol ölçümleri 1-2 yıl aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Kalın bağırsak tetkiki: Kalın bağırsak kanserlerinin ve kansere öncülük eden bazı değişimlerin erken tanısı için Sigmoidoskopik ve Kolonoskopik incelemelere 50 yaşında başlanmalıdır.

Deri muayenesi: Deri kanserlerinin erken teşhisi için 50 yaşına kadar 3 yılda bir, 50 yaş sonrasında ise her yıl deri muayenesi gerekebilir.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu
Yayın tarihi: 05.09.2003
950
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.