Sağlık

Yatağı sadece uyumak ve seks yapmak için kullanın

Yatağı sadece uyumak ve seks yapmak için kullanın

Uykusuzluktan yakınanlar, bu sese kulak verin!Uzmanlar uyarıyor: 'Uykusuzluktan yakınıyorsanız kahve ve sigarayı azaltın, ama en önemlisi yatakta kitap okumayın ve atıştırmayın!' Yatağı sadece uyumak ya da seks yapmak için kullanın!

Mayo Clinic uzmanları, uykusuzluk çekenlerin günde ne kadar çay, kahve ve sigara tükettiklerine dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Bütün gece boyunca yatakta dönüp duran ve bir türlü uyumayı başaramayanların, uykusuzluğun başlıca sorumlusunun nikotin olduğunu unutmaması gerekiyor.

Nikotin deyince ilk akla gelen sigara ve kahve, çay gibi içecekler oluyor. Ancak uzmanlar bazı ağrıkesicilerin ve antibiyotiklerin de nikotin içerebileceğini, ilaç kullanan kişilerin ilaçların bu özellğine dikkat etmeleri gerektiğini savunuyor.

Gün içinde yapılacak yürüyüş, jimnastik gibi hafif egzersizler, kişinin uykuya dalış sürecini hızlandırıyor. Yatmadan önce içilecek ılık bir süt ya da bitki çayı, kişiyi gevşeterek uyumasına yardımcı oluyor.

Her şeye rağmen uykuya dalamıyorsanız, derhal yataktan çıkıp kendinizi oyalayacak bir uğraş bulmalısınız. Çünkü 'uyuyamıyorum, uyumam gerek' gibi düşünceler de sizi strese sokarak uykuya dalmanızı engelleyebiliyor. Bir hikaye kitabı okumak, televizyonda haber haricinde bir program seyretmek, sizi rahatlatacak ve uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır.
Yayın tarihi: 26.03.2003
1135
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.