Sağlık

Yaşlanmayı geciktirmek mümkün

Yaşlanmayı geciktirmek mümkün

Yaşlanma, yaşamın getirdiği doğal bir sonuç olsa da neredeyse hiç kimse yaşlanmak istemiyoruz. Elimizden gelse bu dönemi mümkün olduğu kadar geciktiririz değil mi? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bunun mümkün olduğunu belirtiyor.

'Yaşlanmayı önleyici programlarla ruhsal ve bedensel olarak genç bir vücuda sahip olmak mümkün. Sağlıklı yaşam programları, gerekli olan enerjiyi, konsantrasyon yeteneğini, mükemmel bir seksüel performansı ve ruh dinginliğini insana veriyor.'

Öncelikle kendinize şu soruları sorun:
Egzersiz toleransınızda düşme hissediyor musunuz?
Libidonuz (cinsel arzunuz) azaldı mı?
Günlük temponuz eskisi kadar yoğun olmasa da günün sonunda tükenmişlik ve aşırı bitkinlik hissediyor musunuz?

Rahat uyuyamıyor, uzun kesintisiz ve dingin uykulara özlem duyuyor musunuz?
Egzersize karşı isteksizlik hissediyor, düzenli egzersiz yapmanıza rağmen sinsice şişmanlıyor musunuz?
Telefon numaralarını adresleri isimleri hatırlamada güçlük çekiyor musunuz?
Yüzünüzde kırışıklıkların oluştuğunu, cildinizin gevşeyip kaslarınızın sarktığını hissetmeye mi başladınız?

Bu sorulara yanıtınız çoğunlukla 'evet'ise sizin de 'Yaşlanmayı Önleyici Programlar'a gereksiniminiz var demektir. Bu programlarla yaşlanma belirtilerini geciktirebilmek mümkündür. Yaşlanmayı geciktirme programları ile genç bir metabolizmaya ve dış görünüşe sahip olabilirsiniz.

Yıkıcı ve yaşlanmayı hızlandırıcı sağlık sorunlarından (kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, kemik kırılganlığı...) ve süreğen hastalıklardan (kronik yerleşik enfeksiyonlar, romatizmal hastalıklar...) korunarak bedensel ve zihinsel yıpranmayı erteleyebilir, geciktirebilir genç ve sağlıklı görünüşünüzü uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Sağlıklı yaşam programları size daha fazla enerji, daha güçlü bellek, daha iyi konsantrasyon yeteneği, daha güçlü bağışıklık sistemi, güçlü kemikler ve kaslar, daha az kırışıklık ve gergin bir cilt, mükemmel bir seksüel performans, dengeli ve dingin bir ruh sağlığı kısacası daha iyi bir yaşam sağlar.

Daha iyi bir yaşam için birkaç ipucu

Bol bol sebze ve meyve tüketin.
Lif içeriği yüksek besinlere öncelik verin: Lahana, havuç, ıspanak, kabak, turp, pancar, elma, kayısı, erik... Düzenli olarak yeşil çay için. Daha az hayvansal protein tüketin. Bitkisel proteine ağırlık verin: Fasulye, mercimek, bezelye, nohut...

Yağ tüketiminizi azaltın. Tekrar tekrar kızartılmış yağları asla kullanmayın.
Tütsülenmiş besinlerden, yapay mandıra ürünlerinden, barbekü ve kızartmalardan kaçının.

Katkı ilave edilmiş (yapay tatlandırıcı, yapay renk-koku-parlaklık verici, harman, antibiyotik katkılı) besinleri kullanmayın. Doğal ve ekolojik ürünlere yönelin. Taze ve doğal olanı tercih edin.

Kansere karşı bir destek kullanmak istiyorsanız: Selenyum, E vitamini, C vitamini, Beta karoten, Gamma Linuleic Acid, Omega-3 karışımlarından yararlanabilirsiniz.


Haberin tamamını www.hurriyetim.com.tr adresinden okuyabilirsiniz.
Yayın tarihi: 20.03.2003
808
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.