Sağlık

Yaşlanma sürecinin anahtarı bulundu

Yaşlanma sürecinin anahtarı bulundu

Bilim adamları belirli bir genin 'emekliye ayrılmasının', insan bedeninin neden yaşlandıkça çöktüğünü açıklamaya yönelik olarak büyük yol katedilmesini sağlayacağı kanısında. FoxM1B adı verilen bir genin vücut dokularının iyileşerek gelişmesinde hayati rol oynadığı bulundu.

Yaşlandıkça adım adım yitirilen bu yeti kas ve kemiklerin gitgide daha da zayıf düşmesine, cildin sarkmasına ve yaraların daha yavaş iyileşmesine yol açıyor.
Chicago'da bulunan University of Illinois'dan bir takım FoxM1B geninin gereği gibi çalışamamasının vücudun kendi hücrelerini yenileme yeteneğini tahrip ettiğini ortaya koydu.
Görünüşe bakılırsa, yaşlandıkça genlerde işlev bozukluklarının ortaya çıkması ihtimali artıyor.
Araştırmacılar karaciğer hücrelerinde FoxM1B geni bulunmayan fareler meydana getirmek için gen terapisinden yararlandılar. Daha sonra, yaralanmanın ardından organın kendini nasıl hızla yenilediğini ölçtüler.

Hücrelerinde FoxM1B geni taşıyan farelerde organ yenilenmesi çok daha hızlıydı.
Araştırma başkanı Dr Costa 'Bu sonuçlarda FoxM1B'nin dokuların kendilerini tamir edememesiyle olan bağlantısı açıkça görülüyor. FoxM1B geninin temel olarak etkinliğini yitirdiği yaşlılık dönemindeki sonuçlar ortada.' diye konuştu.
Yayın tarihi: 01.01.2003
781
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.