Sağlık

Yaşam tarzınızı değiştirmenin zamanı geldi

Yaşam tarzınızı değiştirmenin zamanı geldi

Yüksek tansiyon, yüksek şeker ve yüksek kolesterolde hastaların mutlaka ilaç kullanmak zorunda olmadığı belirtildi. Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde görevli Neil Gordon, çoğu zaman yaşam tarzının değiştirilmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Gordon, egzersizin ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinin, sadece üç ay sonra olumlu etki ettiğinin araştırmayla kanıtlandığını söyledi.

Gordon, kolesterol düzeyleri ciddi şekilde yüksek olan şeker ve yüksek tansiyon hastası 2 bin kişinin yaşam tarzında değişiklik yapıldığını ve 12 hafta sonra değişikliklerin etkisini ölçtüklerini belirtti. Araştırma sonucunda, deneklerin üçte ikisinin kan basıncı, üçte birinden fazlasının kanındaki şeker düzeyi ve yaklaşık dörtte birinin kolesterol düzeylerinin ilaç kullanmadan hedeflenen düzeylere indiği ortaya çıktı.

Bilim adamları, hekimlerin çoğunun bu tür rahatsızlıklarda hemen ilaca başvurduğuna, yaşam tarzında değişiklik yapmanın ise çok önemsenmediğine dikkat çektiler.
Yayın tarihi: 12.03.2004
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.