" /> " />
Sağlık

Yarım beyinle normal yaşam

Yarım beyinle normal yaşam

<b>14 yaşındaki Amerikalı Christina Santhouse'ın beyninin yarısı 5 yıl önce alındı. Geçen ay liseye başlayan genç kız, "Yaşıtlarımdan hiçbir farkım yok" diyor.</b>

Santhouse'ın hastalığı 1995'te sol ayağında hafif titremelerle ilk sinyali verdi. Nörologlar korkunç teşhisi koydu: Rasmussen ansefalit. Bu, 10 yaşından küçük çocukları vuran, virüs ya da bağışıklık sistemindeki bir aksaklıktan kaynaklanan beyin iltihabıydı. İlaçlar, titremelere geçici çözüm getiriyordu. Johns Hopkins Üniversitesi'ndeki doktorlar, ''Beynin iltihaplı sağ kısmı ameliyatla alınmalı'' dediğinde ailesi şok oldu.

Bacak ve kolda kısmi felç

Günde 100 kez yoklayan titremelere artık dayanamayan Christina, 1996'da 14 saat süren bir ameliyat oldu. Ameliyat sonrasında migrene yakalanan, yüzü şişip, ağzının bir kısmı felç olan Christina, azmiyle bu zorlu ameliyatı atlattı. 1.5 ay sonra okuluna dönen genç kıza, sol kolu ve bacağındaki kısmi felç, sol gözünün periferik görüş yeteneğini kaybetmesi, başını çevirdiğinde akan sıvılarla beyninin yarısının yok olduğunu hissetmesi hatıra kaldı.

Hafızasında sorunu yok

Christina artık lise öğrencisi. Philadelphia'da yaşıyor ve yaşıtları gibi yeni arkadaşlar edinme,yeni öğretmenlerine alışma heyecanında. Zekasında, hafızasında bir sorunu olmayan genç kız, cebiri hiç sevmiyor. Ameliyatı arkadaşlarına anlattığında çok şaşırdıklarını söyleyen Christina, onları bir türlü inandıramıyor.


Yayın tarihi: 22.02.2002
625
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.