Sağlık

Yapay rahim içi ile çocuk umudu

Yapay rahim içi ile çocuk umudu

Altı yıldır evli olan Garin ve Herman Partoğyan çiftinin tek hayali bir bebek sahibi olmaktı. Bunun için iki kez tüp bebek yöntemini denediler ama başarılı olmadı. Ancak bir başka yöntemle hayalleri gerçekleşti

Önce annenin rahim içi dokusundan alınan parça laboratuvarda çoğaltılarak rahim içi ortamı sağlandı. Embriyo, bu ortamda beslendi. Sonra rahim içine transfer edildi. Gebelik gerçekleşmişti. Minik Kami şimdi üç aylık. Anne Partoğyan, ''Bu bir mucize. Belki 20 yıl sonra anne rahmine ihtiyaç kalmayacak'' diyor.

İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi Direktörü Doç. Dr. Semra Kahraman ile biyolog Semra Sertyel, tüp bebek uygulamalarında laboratuvarda geliştirilen embriyoların, rahim içi duvarına doğal yolla gelişen embriyolar kadar başarıyla tutunamamasının en önemli sorun olduğunu söylüyor. Oysa yeni yöntem, genç ve yumurta rezerveleri iyi olduğu halde gebelik elde edilemeyen kadınlar için bir alternatif oluşturuyor.

Yapay rahim yöntemi İstanbul Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi'nde 14 kadında denenmiş ve bunların beşi hamile kalmış. Onlardan biri şimdi üç aylık bir bebekleri olan Partoğyan çifti. İsmini açıklamak istemeyen 33 yaşında genç bir kadın ise tam 11 yıldır evli ve 10 kez tüp bebek denemiş ama başarılı olamamış. O da şimdi hamile.

Kaynak: Hürriyet/ Mesude Erşan
Yayın tarihi: 30.08.2003
857
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.