Sağlık

Yanlış bilinen 'Şizofreni'

Yanlış bilinen 'Şizofreni'

Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği yöneticisi Nilüfer Girgin, şizofreninin, toplumda tam olarak tanınmadığını hatta yanlış tanındığını söyledi.

Binlerce şizofreni hastası bir ev ya da oda içinde yaşıyor

Girgin, şizofreninin basit tanımıyla, insanın düşünce, duygu ve davranışlarında kendilerinin ve çevresindekilerin yaşantısını önemli ölçüde etkileyen, çeşitli değişikliklere sebep olan bir beyin hastalığı olduğunu belirtti.

Ankara'da 1988'de kurulan derneğin öncelikli amacının, şizofreniyi yaşayanlar arasındaki dayanışmayı geliştirmek olduğunu ifade eden Girgin, "Şizofreni, toplumda tam olarak tanınmamakta hatta yanlış tanınmaktadır. Bu nedenle, toplum tarafından şizofren kişiler damgalanmaktadır" dedi.

Sanatın iyileştirici etkisi

Girgin, bu damgalanmanın ortadan kalkması için en önemli yollardan birinin de sanat olduğunu vurgulayarak, "Damgalanmaya karşı verilen mücadelede, sanatın ve sanatçının insanlık ve psikiyatri tarihinde önemli işlevi vardır...

"Sanatsal üretimin iyileştirici gücü, hastalığın tedavisine ilaçlar ve terapi dışında yeni bir boyut katmaktadır" diye
konuştu.

'Normal yaşam sürdürülebilir'

Girgin, dernekte ücretsiz yağlıboya, karakalem, resim ve desen çalışmaları, şiir ve müzik dinletileri, bilgisayar ve İngilizce kursları verdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Sekiz ilde dernek var. Bu sayının artmasını istiyoruz. Hastalığı bilmeyenler özellikle eğitilmeli. Böylece damgalama olayından kurtuluruz. Hastalar doktor, tedavi ve sosyal desteği birlikte yürüttükleri takdirde normal şekilde hayatlarını sürdürebilirler...

"Ankara merkezde 250 üyemiz bulunuyor. Hastalığı gözönüne aldığımızda küçük bir rakam, ancak bu sayı hızla artıyor. Bu durum bizi hiç sevindirmiyor. Toplum bu hastalık hakkında çok iyi bilinçlendirilmeli."

Tedaviye başlamak ilk adım

Girgin, Türkiye'de binlerce şizofreni hastasının sadece bir evin ya da odanın içinde hayatını sürdürdüğüne dikkat çekerek, "Derneğimize gelseler ya da getirilseler, inanıyorum ki tamamını olmasa bile yarısını tedaviye ikna eder ve yeniden yaşamın içine çekebiliriz. Böyle çok sayıda hastamız oldu. Şimdi hepsi normal hayatlarını sürdürüyorlar" dedi.

Hastaların hazırladığı dergi

Derneğin iki yayın organının da bulunduğunu ifade eden Girgin, "Derneğimizde, her türlü sosyal aktiviteyi sürdürmeye çalışıyoruz. Şizofreni yazıları ve hastaların kendi çabalarıyla hazırladıkları Bilinçaltından Notlar adlı dergilerimiz yayınlanmaktadır" diye konuştu.
Yayın tarihi: 05.12.2003
893
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.