Sağlık

Vücudunuzdaki değişimleri dikkate alın

Vücudunuzdaki değişimleri dikkate alın

Soluk beniz, iyileşmeyen yaralar, saçta dökülme gibi vücudumuzda ortaya çıkan ancak dikkate alınmayan belirtiler, çok önemli hastalıkların habercisi olabilir. Vücudunuzun verdiği sinyalleri dikkate alın ve vakit geçirmeden doktara görünün...

Hastalığın belirtisi ille de ateşin yükselmesi yada halsizlik değildir. Vücudunuzdaki çeşitli değişiklikler de hastalık habercisi olabilir.

Kepek: Hormonal dengesizliğin veya sedef hastalığının habercisi olabilir.

Benler - lekeler: Görüntüsünün değişmesi, cilt kanseri öncesindeki belirtilere işaret.

Mantar: Sık sık ortaya çıkarsa ilk olarak akla şeker hastalığı gelir.

Burun ve yanaklarda kızarıklık: Çok uzun sürmesi, Rosecea veya Rhinopym adlı cilt hastalığının habercisi sayılabilir.

Ciltte sarı renk: Derinin ve gözlerin sararması karaciğer ya da safra kesesi rahatsızlıkları, cildin bronz renk alması ise sirozun sinyali.

Ayak yaraları: Ayak parmaklarında, bacaklarda geçmeyen yaralar şeker hastalığının, toplar ve atardamar problemlerinin belirtisi.

Ağız içi yaralar: Sigara alışkanlığı, diş fırçasının mekanik tahripleri, demir eksikliği, şeker hastalığı, bazı virütik hastalıklar (AIDS gibi), behçet hastalığı, ağız tüberkülozu belirtisi sayılır.

Saçlarda dökülme: Hormonlardaki değişim, demir eksikliği, tiroid bezi rahatsızlıkları, stres, B2, B6 ve C vitaminleri eksikliği etkili olabilir.

Cinsel organ derisinde değişimler: Behçet hastalığı, herpes hastalığı, frengi gibi ciddi hastalıkların ana belirtisi sayılır.

Tırnak değişiklikleri: Üzerinde noktalanma, sarı renkler, şekil değişikliği, yüzeyinde çukurların oluşması gibi durumlar, bazı kalp hastalıkları tırnak sedefi, mantar tehlikesine işaret.

Parmaklarda renk değişimi: Reynaud hastalığını düşündürmelidir.

Dilde yanma: Vitamin eksikliğine bağlı kansızlığın belirtisidir.
Yayın tarihi: 03.04.2004
846
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.