Sağlık

Vücudun gerçek dostu çinkoyu ihmal etmeyin!

Vücudun gerçek dostu çinkoyu ihmal etmeyin!

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için vücutta bol miktarda bulunması gereken çinko, eksikliği halinde savunma sisteminin zayıflamasına ve çeşitli hastalıklarının oluşmasına neden oluyor.

Bağışıklık sisteminin temel ihtiyacı olan çinko, vücudu hastalığa neden olan virüslerden koruduğu gibi zehirli maddeleri de zehirlerinden arındırıyor. Çinko eksikliği organizmayı enfeksiyon hastalıklarına karşı savunmasız bırakır, tat ve koku alma duyularını da zayıflatıyor.

Çinkonun eksikliği halinde, yaralar daha geç iyileşiyor, diyabet ve böbrek rahatsızlıklarına yakalanma riski artıyor. Çocuklarda çinko azlığı eksikliği ve gelişme ve büyüme bozukluğuna yol açabiliyor.

Kışın çok sık rastlanan yorgunluğun ve bitkinliğin bir nedeni de çinko eksikliği. Çinko ayrıca grip, soğukalgınlığı gibi hastalıklarda da çok etkili. Bakterilere ve virüslere karşı savaşarak bu hastalıklara karşı çok zayıf olan kişilerde tehlikeyi en aza indiriyor.

Çinko ayrıca akne gibi cilt rahatsızlıklarına karşı da çok etkili bir mineral. A vitamininin kimyasal bileşimini harekete geçirerek mikrop öldürücü etkisi akne sivilcelerinin kaybolmasını sağlar. Çinkonun yararları bununla bitmiyor. Hücre yenilenmesinde payı olduğu için cildi de güzelleştiriyor. El tırnaklarını sertleştiriyor ve saçı kuvvetlendiriyor. Adet ağrılarını hafifletiyor.

Vücudun ihtiyacı olan çinko miktarı, kişinin yaşı ve sağlık durumuna göre değişiyor. Çocuklar ve gençler yetişkinlere oranla çinkoya daha az ihtiyaç duyuyor. Rahatsızlığı bulunanların ve stres altındaki kişilerin de çinkoya daha fazla ihtiyaç duyduğu biliniyor.

Çinko eksikliğinden dolayı ortaya çıkan rahatsızlıklardan yakınanların bol miktarda çinko içeren kırmızı et, karaciğer, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındık gibi besinler tüketmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 19.01.2003
697
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.