Sağlık

'Uzay Yolu' aygıtı hastalığı teşhis edebilir

'Uzay Yolu' aygıtı hastalığı teşhis edebilir

İngiltere'li bilimciler önemli hayatî göstergeleri deriyle temasa gerek kalmadan ölçebilen 'Uzay Yolu' tarzı bir aygıt geliştirdiler.

Loughborough Üniversitesi'nden araştırmacılar geliştirdikleri teknolojinin günün birinde kan akışını ölçebileceği, kalbi denetleyebileceği ve yaraların ya da yanıkların ne kadar iyileştiğini değerlendirebileceği kanısındalar.

Sözkonusu tekniğin uygulanışında vücudun belirli bir bölümüne ışık yansıtılıyor. Işığın ne kadarının emildiği ölçülerek olası sağlık sorunları belirleniyor.
Bu teknoloji gelecekte geçen TV dizilerinde doktorların kullandığı aygıtları andırıyor.
Professor Peter Smith ve meslektaşları tarafından geliştirilen aygıt fotopletizmografi (PPG , photoplethysmography) adı verilen geleneksel bir tekniğe dayanıyor.

Dalga ölçümü

Vücudun ne kadar ışık emdiği aygıt tarafından nabız dalgalarıyla ölçülüyor. Bu dalgaların boyutu kanın özelliklerindeki değişimler ve dokularca emilen ışığın miktarı tarafından belirleniyor.

PPG vücudun çeşitli bölümlerindeki kan akışını ölçmek amacıyla halen kullanılıyor. Ancak Loughborough'da geliştirilen teknolojinin farkı deriyle herhangi bir temas gerektirmemesi.
Işık kısa bir mesafeden yansıtılarak ölçülebiliyor. Araştırmacılar bedenin hareket etmesiyle ortaya çıkabilecek değişikliklerin kaydını tutmak için bilgisayar programı geliştirdiler.

Projede görev alan araştırmacılardan Vincent Crabtree teknolojinin yaygın kullanıma kavuşturulması için daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini dile getirdi.
Cardiff'teki Photon 2 Konferansı'nda 'Bu teknoloji ileride çok yaygın bir biçimde uygulanabilir.' açıklamasını yaptı.
'Ancak uzaktan PPG sinyal kalitesi şimdiye dek sadece santimetrelerle ölçülebilecek bir mesafe diliminde araştırıldı.' diye sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 21.09.2002
844
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.