Sağlık

Uyluk kemiğinden tansiyon bilgisi

Uyluk kemiğinden tansiyon bilgisi

Bilim adamları, anne karnındaki bebeğin uyluk kemiğinin uzunluğuna bakarak, ilerki yaşlardaki tansiyonu konusunda bilgi edinilebileceğini kaydetti.

Bilim adamları, anne karnındaki bebeğin uyluk kemiğinin uzunluğuna bakarak, ilerki yaşlardaki tansiyonu konusunda bilgi edinilebileceğini kaydetti. "Journal of the Epidemiology and Community Health" dergisindeki makaleye göre, Avustralyalı bilim adamı Kevin Blake ve çalışma arkadaşları, 18. ve 38. gebelik haftası arasında olan 300 fetusun uyluk kemiğini ölçtü. Doğan çocukların tansiyonunu 6 yıl sonra ölçen bilim adamları, anne karnındaki 24. haftasında uyluk kemiği kısa olan çocukların tansiyonunun da o oranda yüksek olduğunu tespit etti. Bilim adamları, insanların sağlığının nasıl olacağının çok erken belirlendiğini belirterek, gebeliğinin son döneminde olan annenin beslenmesinin bebeğin sağlığı üzerinde önemli etki etmediğini tahmin ediyor.
Yayın tarihi: 15.08.2002
905
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.