Sağlık

Uykusuz gecelere son verin!

Uykusuz gecelere son verin!

Uyku sırasında anormal şekilde horlamanın yanı sıra zaman zaman nefes durması sendromu yaşayanların tedavisi mümkün

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Remzi Altın, uyku sırasında horlamanın yanı sıra zaman zaman tehlikeli boyutlara ulaşabilen nefes durması sorununun tedavisinin mümkün olduğunu söyledi.
Uyku apnesi sendromunda, davranışsal ve hatırlama bozuklukları, gündüz aşırı uyku eğilimi bulguları, hafıza ve psikolojik sorunlarla, sürücülerde de trafik kazası yapma riskinin söz konusu olduğunu ifade eden Altın, şunları kaydetti:''Laboratuvarda genel olarak hastalar göğüs, kulak, burun ve endokrinoloji uzmanlarından oluşan bir grup tarafından değerlendirilmekte. Burada iki ayrı uyku odası bulunuyor. Uyku testine tabi tutulacak hasta gece saatlerinde bu odaya alınarak cihazlar vücuduna bağlanıyor ve uyuması bekleniyor. Daha sonra ise bir teknisyen kontrolünde, sabaha kadar uyku çekimleri konforlu ve sesten yalıtılmış odalarda yapılarak bilgisayarla takip ediliyor. Uyku apnesi sendromu yaşa, cinsiyete göre farklılık göstermekle birlikte toplumda ortalama yüzde 2-5 oranındadır. Bu oran ileri yaş erkeklerde daha da artmakta ve yüzde 20'ler düzeyinde görülmektedir. Hastalığın ciddiyeti ve süregenliğine bağlı olarak depresyon ve kişilik değişikliklerine ilişkin şikayetler görülür.''

UYKU APNESİ SENDROMU TEDAVİSİ

Altın, hastalığın derecesine bağlı olmakla birlikte, öncelikle davranışsal tedavi yapılması gerektiğini belirterek, ''Bunlar zayıflama, sigara ve alkolün bırakılması, uyku temizliğinin sağlanmasıdır. Hastanın üst solunum yollarında anatomik bozukluk varsa, bunun cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir. En önemli tedavi yaklaşımı ise özellikle ağır olgularda, burundan sürekli pozitif hava basıncı uygulanmasıdır'' dedi.

Uyku apnesi sendromu bulunan 2 çocuk babası Şaban Karapınar da geceleri uyuduğunda anormal şekilde horladığını, nefesinin de zaman zaman durduğunu fark eden eşinin durumu kendisine anlatmasının ardından hastaneye müracaat ettiklerini ifade ederek, ''Eşimin anlattıklarını uzmanlara aktardım. Bana hemen tedavi altına alınmam gerektiğini, aksi durumda ise uyku sırasında nefesimin tamamen durabileceğini belirttiler. Bunun nedeninin belirlenmesi için belli aralıklarla uyku testine tabi tutuldum. Tedaviden olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. Uyurken böyle bir problemin yok denecek kadar azaldığı, testler sonucunda tespit edildi'' diye konuştu.
Yrd. Dç. Dr. Remzi Altın, üniversiteleri bünyesindeki uyku laboratuvarında, öncelikle solunumsal uyku bozukluklarına yönelik hizmet verildiğini, horlama, gece nefes durması ve gün içinde uykuya eğilim yakınmalarıyla karakterize uyku apnesi sendromu üzerinde çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.
Yayın tarihi: 21.12.2004
622
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.