Sağlık

Uykunun bölünmesi diyabet riskini artırıyor

Uykunun bölünmesi diyabet riskini artırıyor

Uykunun bölünmesi bedenin kandaki şeker seviyelerini düzenleme yetisine zarar veriyor ve tip 2 diyabet gelişmesi riskini artırıyor.

Güncellenme tarihi:
Şeker seviyesini olumsuz etkiliyor Chicago Üniversitesi'nden Dr. Esra Tasalı liderliğinde yapılan araştırma, uykunun bölünmesinin, bedenin kandaki şeker seviyelerini düzenleme yetisine zarar verebileceğini ve tip 2 diyabet gelişmesi riskini artırabileceğini ortaya koydu. Denge bozuluyor Chicago Üniversitesi'nde Dr. Tasalı tarafından yapılan deneyde, gönüllülerin en derin uyku periyotlarının kesilmesinin, kandaki şeker oranlarının dengesinin bozulmasıyla sonuçlandığı saptandı. Araştırmalar da destekliyor Araştırmacılar, 4'ü kadın, normal kiloda, sağlıklı ve 20-31 yaşları arasında 9 gönüllünün uyku modelleri üzerinde çalıştılar. Gönüllüler, uykunun en derin bölümü olan "yavaş dalgalı uyku" evresine geçtiklerinde, tam olarak uyandırmasa da uykuyu bölecek seviyede gürültü yaptılar. Deliksiz uyku zinde bedenin olmazsa olmazı...
Yayın tarihi: 03.11.2008
1525
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.