Sağlık

Uykunun azı da çoğu da zarar

Uykunun azı da çoğu da zarar

Günde 5 saatten az ve 9 saatten fazla uyuyan kadınların, kalp hastalıklarına yakalanma riski daha yüksek. Ancak uyku ve kalp kalp rahatsızlıkları arasındaki bağlantının nedeni henüz bilinmiyor.

Archives of Internal Medicine dergisinde yayımlanan makaleye göre, Boston`daki Brigham hastanesinde görevli bilim adamı Najib T. Ayas ve ekibi, 70 bin hemşirenin 10 yıllık sağlık verilerini değerlendirdi.

Araştırma sonucunda, günde 5 saatten daha az uyuyan kadınlardaki kalp hastalıkları riskinin, 8 saat uyuyan kadınlara göre, yüzde 45 oranında artığı ortaya çıktı.

Altı saat uyuyanlardaki riskin yüzde 18 ve yedi saat uyuyanlardakiriskin yüzde 9 oranlarında artığını belirten Ayas, günde 9 saat ve daha fazla uyuyan kadınlardaki kalp hastalığı riskinin de yüzde 38 oranında artığını kaydetti.

Bilim adamları, uyku ile kalp rahatsızlıkları arasındaki bağlantının nedeninin ve yaşam tarzının ne kadar etki ettiğinin henüz bilinmediğini ifade ettiler.
Yayın tarihi: 29.01.2003
606
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.