Sağlık

Uyku apnesine dikkat!

Uyku apnesine dikkat!

Uykuda solunum bozukluğu yaşam kalitesini düşürüyor.

Uyku esnasında horlayan ve nefes alma sorunu yaşayanlarda uyku kalitesinin düştüğünü, hastalarda meydana gelen algı bozukluğu ve dikkatsizliğin özellikle trafikte kazalara neden olduğu belirtiliyor.

Uyku laboratuarı kuruldu
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Haşim Boyacı, KOÜ Tıp Fakültesi'nde, uyku sırasında yaşanan solunum bozukluklarıyla ilgili hastalıkların teşhis ve tedavisi amacıyla uyku laboratuarı kurduklarını belirtti.

Göğüs hastalıkları, kulak burun boğaz ve nöroloji anabilim dallarının ortak çabası ile kurulan laboratuarın maliyetinin 100 bin YTL'nin üzerinde olduğunu ifade eden Boyacı, son derece modern laboratuarın hizmete girmesiyle büyük bir taleple karşılaştıklarını, hastalara aralık ayına gün verdiklerini ifade etti.

Uyku kalitesi düşüyor
Toplumun yüzde 2 ile yüzde 5'in uyku solunum bozukluğu yaşadığını bildiren Boyacı, "Hastanın uyku esnasında yaşadığı apne problemi nedeniyle uyku kalitesi düşüyor. Vücuduna yeterli oksijen gitmemesi ile hastada akciğer damarlarında daralma ve sonrasında nefes darlığı ile hipertansiyon oluşabiliyor. Ayrıca bu rahatsızlık diyabet rahatsızlıklarını da arttıran bir etkiye sahip. Hatta cinsel hayatı da etkiliyor" diye konuştu.

Trafik kazalarına sebep oluyor
Yeterli uyku alamayan hastaların uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı ve buna benzer sorunlar yaşadığını vurgulayan Boyacı, uyku kalitesi düşen hastalarda meydana gelen algı bozukluğu ve dikkatsizliğin özellikle trafikte kazalara neden olduğunun altını çizdi.

Risk altındaki gruplar
Uyku esnasında horlayan ve nefes alma sorunu yaşayanların laboratuarda çeşitli testlerden geçirildiğini belirten Boyacı, testlerin ardından hastaya teşhis konduğunu, tedavisinin yapılması için ilgili bölüme yönlendirildiğini söyledi.

Horlama ve uykuda nefesin durmasının bir hastalık olduğunu söyleyen Boyacı, "Alkol ve sigara hastalığı tetikliyor. Hastalık iş verimini azalttığı gibi kişinin günlük performansını da olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

Şişmanlar risk altında
"Bir kişide böyle bir hastalık olduğundan söz edebilmek için kişinin uykuda bir saat içinde en az beş defa solunumunun durması gerekiyor" diyen Boyacı, "Bu oran bazı kişilerde saatte 30-60 gibi rakamlara ulaşabiliyor. 40 yaş üstü erkekler, obezite sorunu olanlar, çenesi geride, dili veya bademcikleri büyük, burnunda eğrilik bulunanlar, ensesi kalın olanlar ve şişmanlar risk altında. Bu sorunu yaşayanlar tedavi olmalı" dedi.

CNNTÜRK
Yayın tarihi: 16.10.2007
825
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.