Sağlık

Türkiye'de yılan zehiri üretimine başlanacak!

Türkiye'de yılan zehiri üretimine başlanacak!

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Baran, Türkiye´de de yılan zehiri üretimine başlayacaklarını dile getirdi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Baran, Türkiye´de de yılan zehiri üretimine başlayacaklarını dile getirdi.

Prof. Dr. Baran, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı´na bağlı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı´nın Ankara Esenboğa Havalimanı´nın yanındaki çiftliklerinde yılan zehiri üretim merkezi kurulacağını kaydetti.

Baran, geçmiş yıllarda belli dönemlerde yılan zehiri üretildiğini, ancak ithalatın ucuz olduğu gerekçesiyle üretime devam edilmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: ´´Biz, bilimadamları olarak yılan zehiri üretiminin Türkiye için önemli potansiyel olduğunu uzun bir süredir anlatmaya çalışıyorduk. Üniversiteler olarak yılan zehiri üretme çiftlikleri kurmayı planlıyorduk. Ancak Sağlık Bakanlığı alım garantisi vermeyince vazgeçmiştik. Şimdi Hıfzısıhha Merkezi´nin başlattığı projeyi destekliyoruz´´ dedi.

Projeyle Türkiye´de yaşayan iki engerek çeşidinin toplanacağını, sağılarak yılan sokmasına karşı aşı serumu üretileceğini belirten Baran, ´´Özellikle Batı ve Güney Anadolu´da yaşayan şeritli engerek ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu´da yaşayan koca engerek tipi yılanlar, kurulacak ekiplerle yakalanacak. Az bulunan 7 tür engerek yılanı için de çalışmaya yapılacaktır´´ dedi.

Türkiye´nin Mısır´dan yılda 15 trilyon liralık yılan zehiri aşısı ithal ettiğini belirten Prof. Dr. Baran, şöyle konuştu: ´´Türkiye´de ilk kez oluşturulan Yılan Zehiri Üretim Merkezi ile hem ithalatı engelleyeceğiz hem de Ortadoğu ülkelerine ihracat yapacağız. Suriye, İran, Irak gibi ülkeler, bu serumu Mısır´dan alıyordu. Ancak, bundan sonra bu ülkelerdekine benzer tür yılanların yaşadığı Türkiye, tercih sebebi olacaktır.´´

Projenin Bilim Kurulu´nda kendisinin yanı sıra 18 Mart Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Varoltok ve Adnan Menderes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi ÖğretimÜyesi Doç. Dr. Kurtuluş Olgun´un bulunduğunu söyleyen Baran, ´´Bilim Kurulu olarak yılanların toplanmasını sağlayacak organizasyonu oluşturacağız. Ayrıca Hıfzısıhha Merkezi´ndeki yetkilileri yılan sağımı gibi konularda eğiteceğiz´´ dedi.

Prof. Dr. İbrahim Baran, bu merkezden hiçkimsenin maddi beklentisi olmadığını da belirterek, Türkiye gibi bir ülkenin bu zamana kadar yılan zehirine karşı aşı serumu üretmemesinin üzücü olduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 04.03.2003
5979
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.