Sağlık

Türkiye'de SARS vakası görülmedi

Türkiye'de SARS vakası görülmedi

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, 'Bugüne kadar Türkiye´de SARS vakasının görülmediğini' bildirdi. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ataköy´deki Yunus Emre Kültür Merkezi´nde düzenlenen toplantıda, İstanbul´da bulunan hastanelerin başhekimleri, sağlık personeli ve çeşitli kuruluşların temsilcilerine 'Akut Solunum Yetersizliği Sendromu' (SARS) hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Necdet Ünüvar, konunun bir sağlık sorunu olmanın yanı sıra ticari sektörleri de çok yakından ilgilendirmesi nedeniyle tüm dünyada gündemde olduğunu söyledi. Hastalıkla ilgili gelişmelerin dünya kamuoyu tarafından yakından takip edildiğini ifade eden Ünüvar, Sağlık Bakanlığı´nın SARS´la ilgili olarak 'çok sorumlu davrandığını' kaydetti.

'Bugüne kadar Türkiye´de herhangi bir SARS vakası görülmediğini'dile getiren Ünüvar, 'Ancak hastalığın bulaşıcı olması sebebiyle ülkemizde görülebilme ihtimalini gözönünde bulunduruyoruz' dedi.

Vaka görülecekmiş gibi tüm önlemlerin alındığına dikkat çeken Ünüvar, 'İlkbahar mevsiminde olmamız nedeniyle, bu mevsimde artabilen bazı gribal enfeksiyon ve soğuk algınlığı vakaları toplum tarafından yanlış değerlendiriliyor' diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Uğurlu da, hastalığın genel karakteri üzerine araştırmaların devam ettiğini ancak bir sonuç alınamadığını söyledi. Virüsün bulaşıcılık oranının sanıldığı kadar yüksek olmadığını vurgulayan Uğurlu, 'WHO´nun bildirimine göre, hastalık kontrol altınaalınamamıştır ve ciddi bir sorun olmaya devam etmektedir' dedi.

WHO´nun bildirimleri ışığında, SARS ile ilgili tüm gelişmelerin takip edildiğini anlatan Uğurlu, ilk vaka tanımının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Hudut veSahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, üniversitelerin tıp fakülteleri ve bakanlığa bağlı eğitim ve araştırma hastanelerinden uzmanların katılımıyla 'İnfeksiyon Hastalıkları Bilimsel Danışma Kurulu'nun oluşturulduğunu kaydetti. Uğurlu, kurulun periyodik olarak toplandığını ve hastalıkla ilgiligelişmeleri değerlendirerek alınacak tedbirleri kararlaştırdığını söyledi.

Kurulun kararları doğrultusunda tüm valiliklere konuyla ilgili genelge gönderildiğini ifade eden Uğurlu, bu kapsamda sağlık personelinin SARS hakkında eğitildiğini, şüpheli vakalarla karşılaşılması durumunda başvurulacak hastane ve bunların taşınacağı ambulansların belirlendiğini dile getirdi.

Uğurlu, ilgili kurumlara şüpheli vakaların hastanelerde hangi ortamda tutulacaklarının ve hastalığın bulaşmasını engelleyecek önlemlerin de iletildiğini vurgulayarak, hava limanları ve diğer sınırbölgelerinde de gerekli tedbirlerin alındığını bildirdi.

WHO´nun verilerine göre bugüne kadar 4 bin 288 kişinin hastalandığını ve bunlardan 251´inin öldüğünü belirten Uğurlu, konununticari yansımalarına da dikkati çekerek, şöyle devam etti: 'Dış ortamlarda canlılığını koruma süresi maksimum 10 saat civarında olan hastalık etkeni virüs, ultraviyole ışını, deterjan gibietkenlerle kolayca canlılığını kaybediyor. Riskli bölgelerden gelen malların ülkemiz için hastalık bulaştırıcı etkisi bugünkü bilgilerimize göre yoktur. Ancak bu bölgelerden Türkiye´ye gelecek işçi ve teknik personelin geldiği bölgelerin titizlikle incelenmesi veçok gerekli değilse bölgeden gelişlerin ertelenmesi tavsiye ediyoruz. Ayrıca gelen kişilerin Türkiye´de konaklama yerlerinin bilinmesi de önem arz etmektedir.'
Yayın tarihi: 24.04.2003
849
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.