Sağlık

Türkiye ağız ve diş sağlığında 3. dünya ülkeleri düzeyinde

Türkiye ağız ve diş sağlığında 3. dünya ülkeleri düzeyinde

Ağız ve diş sağlığımıza gereken önemi vermiyoruz. Bu durum bizi ağız ve diş sağlığı standartlarında 3.dünya ülkeleri ile aynı sırada tutuyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Köprülü, ağız-diş sağlığı sorunlarının başında diş çürükleri ve dişeti iltihaplanmalarının yer aldığını belirterek, bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan diş kayıplarının Türkiye'de en sık görülen ağız-diş sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

Türk toplumunda genellikle ileri yaşlarda takma diş kullanımının doğal olarak düşünüldüğünü ve bu durumun kaçınılmaz olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Köprülü, diş kayıplarına neden olan diş çürümesi ve dişeti iltihaplanmalarının önlenebilir hastalıklar olduğunu belirterek, "Bilmemiz ve inanmamız gereken nokta dişlerimizin çoğunu yaşam boyu ağzımızda taşıyabileceğimizdir. Bunu da ancak çocuk yaşlarda edineceğimiz alışkanlıklarla sağlayabiliriz" dedi.


Türkiye'deki dişsizlik oranı rakamlarının çarpıcı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Köprülü, yapılan araştırmaların, Türkiye'deki ağız diş sağlığı göstergelerinin 3. dünya ülkeleri düzeyinde olduğunu ortaya koyduğunu söyledi. Prof. Dr. Köprülü, eğitim eksikliğinin, ekonomik sıkıntıların ve ulusal sağlık politikasının olmayışının bu tabloyu ortaya koyduğunu belirtti.

Türkiye'de 45-54 yaş arası nüfusun yüzde 15'inin, 55-64 yaş arası nüfusunun yüzde 50'sinin, 66 yaş ve üzeri nüfusun ise yüzde 70'inin işsiz olduğunu, hareketli protez kullanmanın ise ortalama 25 yaşında başladığını söyleyen Prof. Dr. Köprülü, diş kayıplarının erken yaşlarda başladığını belirterek, şunları söyeledi: "Diş ve dişeti hastalıkları önlenebilir hastalıklardır. Doğru davranışların küçük yaşlarda kazandırılması ile bunlar önlenebilir. Ne yazık ki toplumumuzda diş ve dişeti hastalıklarını önleyici bir davranış olan dış fırçalama yaygın değildir. Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki ülkemizde nüfusun yüzde 40'ı ara sıra, yüzde 25'i günde 2 defa, yüzde 35'i de çok özel durumlarda dişlerini fırçalamaktadır."

Kişi başına düşen diş fırçası tüketimi İngiltere'de 2.4, İsveç'te 2.5, ülkemizde ise 4 kişiye bir fırça olarak belirlendi. İngiltere'de yılda kişi başına 480 gram diş macunu tüketilirken, bu rakam İtalya'da 270 gram, İspanya'da 155 gram, Türkiye'de ise 85 grama kadar düşüyor.

Prof. Dr. Köprülü, diş ve dişeti hastalıklarının önlenebilmesi, Türkiye'nin ağız diş sağlığı göstergelerinin 3. dünya ülkeleri düzeyinden yükseltilebilmesi için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı: "Hazırlanacak sağlık politikalarında koruyucu hekimlik anlayışı ön planda tutulmalıdır. 6-15 yaş arası nüfusa zorunlu koruyucu diş hekimliği hizmeti verilmeli, halkın eğitimi ve bilinçlendirilmesi sürdürülmelidir."
Yayın tarihi: 12.10.2003
881
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.