Sağlık

Türk kadınını kalp krizi öldürüyor

Türk kadınını kalp krizi öldürüyor

Cleveland Clinic Kalp ve Damar Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Murat Tuzcu, kalp hastalıklarından ölümde, Türkiye'nin Avrupa'da ilk sırada yer aldığını belirterek, kriz geçirenlerin ilk bir saat içinde hastaneye ulaştırılmaları halinde, ölüm oranının yüzde 1-1.5'larda kalacağını söyledi.

Prof. Dr. Tuzcu, ''Kalp krizinden ölümler kadınlar için de erkekler kadar önemli. Türkiye'de ise çoku daha da önemli'' dedi. Türkler'de iyi kolestrol HDL'nin Batı'ya göre yüzde 10-20 oranında daha düşük ve 40 yaşın üstündeki kadınların yaklaşık yüzde 70'inin fazla kilolu olduğu belirten Prof. Dr. Tuzcu, ''Bunlara bir de yüksek tansiyonu ekleyince, ortaya çok öldürücü bir kompozisyon çıkıyor'' diye konuştu. Genç kadınların erkeklere göre kalp krizinden ölme riskinin daha düşük olduğunu, ancak menopozdan sonra bu avantajı kaybetmeye başladıklarını anlatan Prof. Dr. Tuzcu şöyle devam etti: ''Menopoz döneminden sonra kadındaki risk erkeklere yaklaşıyor. 8-10 yıl sonra da erkeklerle aynı oranda kalp kriziyle karşılaşıyoruz'' dedi.

Miyokard İnfarktüsü Kulübü'nün Ritz Carlton Otel'de düzenlediği toplantıya katılan Prof. Dr. Tuzcu, özellikle orta yaştaki erkeklerin, göğüs, kol ağrısı, nedensiz yorgunluk, terleme, nefes darlığı tablosuna girmeleri halinde mutlaka en yakın hastaneye başvurmaları gerektiğini söyledi. Daha sonra, Türkiye'de kalp ve damar hastalıklarından ölümlerin, bu oranın yüksek olduğu Baltık ülkeleri, Rusya, Ukrayna gibi ülkelerden bile fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Tuzcu, şunları söyledi:

''Kadınlarda kalp ve damar hastalıklarından ölümlerde, Türkiye Avrupa'da ilk sırada. Erkeklerde ise üçüncü. Kalp hastalıklarının altında genetik bir zemin olduğu kesin. Genetik zeminin yanısıra çok sayıda kişisel ve çevresel faktörün etkisi var: Yüksek tansiyon, şeker, kolesterol yüksekliği, sigara, obezite ilk akla gelenler. Stres de önemli bir faktör. İnsanların belli bir sorunu çözmedeki güçleri ve otoriteleri ne kadar az, buna karşılık onlardan beklenen ne kadar fazlaysa stresin yükü o kadar artıyor. Özellikle egzoz kökenli hava kirliliği de çevresel bir faktör.''

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Öngen ise Türkiye'de erkeklerin Avrupa ülkelerine göre 10, kadınların ise yedi yıl önce kalp ve damar hastalıklarına yakalandığını ve yaşamını kaybettiğini söyledi. Prof. Dr. Öngen, Türkiye'de kalp ve damar hastalıklarının yüksek oranlarda olmasından en fazla, erkeklerde sigara, kadınlarda ise şişmanlığın sorumlu olduğunu söyledi.
Yayın tarihi: 27.05.2002
683
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.