Sağlık

Türk kadını menopozu bilmiyor

Türk kadını menopozu bilmiyor

Alman Schering İlaç'ın Türk kadınlarının menopoz konusundaki bilgilerini ortaya koymak amacıyla 1007 kadın üzerinde yaptığı araştırma, Türk kadınının menopoz ve menopozun tedavi yöntemleri hakkında bilgisiz olduğunu ortaya koyuyor.

Türk kadınlarının menopoza bakışı ve menopoz tedavi yöntemlerine yaklaşımlarını anlamak amacıyla 19 ilde 1007 kadın üzerinde gerçekleştirilen Türk Kadınları ve Menopoz Araştırması" nın sonuçları belirlendi. Alman Schering İlaç'ın yaptığı araştırma, 43- 58 yaş grubu menopoz dönemindeki kadınların sağlıklarına gereken özeni göstermediklerini ve bilinçli hareket etmediklerini ortaya koydu. AC Nielsen tarafından Ağustos- Eylül 2004 tarihleri arasında menopoza girmiş kadınlar arasında yapılan araştırma, Türkiye'de 43-58 yaş arası kadınların yüzde 72'sinin menopozda olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar, ortalama menopoza girme yaşının ise 45.8 olduğunu gösteriyor.

Ege erken giriyor

Bölgelere göre menopoza girme yaşlarının dağılımı şöyle: Menopoza erken yaşta girenler (43-47) daha çok İç Anadolu, Ege Bölgesi ve kentsel kesimden kadınlardan oluşuyor. 48-52 yaş arası menopoza giren kadınlar ise Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi ve kırsal kesimden. 53-58 yaşında menopoza giren kadınlar ise Karadeniz Bölgesi'nden. Araştırma sonuçlarına göre kadınların büyük çoğunluğu menopozu doğru tanımlayamıyor. Menopozun nedeni sorulduğunda, kadınların yüzde 61.8'i 'bilmiyorum', yüzde 9.4'ü yaşlılık, yüzde 8.1'i üremenin sona ermesi, yüzde 7.4'ü adetin bitmesi, yüzde 3.7'si stres, yüzde 3.3'ü doğal bir süreç, yüzde 2.4'ü ise hormonal dengenin bozulması olarak tanımlıyor.

Marmara şikayetsiz

Menopoz döneminde yaşanan şikâyetler 43-47 yaş arasında stres, uykusuzluk ve kilo alımı problemleri, 53-58 yaş arasında ise gerginlik, kolay sinirlenme, kemik ağrıları ve kemik erimesi olarak öne çıkıyor. Menopoz şikâyetlerinin en az yaşandığı bölge Marmara, en çok yaşandığı bölge ise Doğu Anadolu Bölgesi olarak ortaya çıkıyor. Araştırma sonuçlarına göre menopoz dönemindeki Türk kadınlarının yüzde 61'i ortalama yılda 1.3 kez düzenli kontrol amacıyla jinekologa gidiyor. Jinekologa gitme sıklığı 43-47 yaş grubu kadınlarda daha yüksek. 53-58 yaş grubu kadınların yüzde 39'u ise hiç doktora gitmiyor. Kadınların yüzde 35'i yılda ortalama 0,8 kez mamografi çektiriyor, yüzde 38,8'i yılda ortalama 0.8 kez kemik yoğunluğu ölçümü yaptırıyor.

Tedavi görmüyorlar

Araştırma kapsamında kadınlara "hormon destek tedavisini biliyor musunuz?" sorusu yöneltildiğinde kadınların yüzde 79'u bilmediği, yüzde 11'i bildiği, yüzde 10'u ise duyduğu cevabını veriyor. İlaç kullanımı sorulduğunda ise yüzde 15,3'ü menopoz için bir ilaç kullandığını belirtiyor. Ancak, kullanılan bu ilaçların büyük bir kısmı menopozun birincil tedavisi olarak kabul edilmiyor. Tüm dünyada birincil tedavi yöntemi olarak kullanılan hormon ilaçlarının kullanım oranı ise sadece yüzde 5. Menopoz döneminde kadınlarda en sık görülen sağlık problemi yüzde 21.5 ile yüksek tansiyon. Bunu yüzde 20.6 ile romatizmal hastalıklar, yüzde 11.4 ile şeker, yüzde 8.8 ile yüksek kolesterol ve yüzde 6.2 ile böbrek sorunları izliyor.
Yayın tarihi: 03.06.2005
877
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.