Sağlık

Türk kadını erken menopoza giriyor

Türk kadını erken menopoza giriyor

Menopoz yaşını etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğunu ifade eden uzmanlar, Türk kadınlarının ABD'deki hemcinslerine oranla ortalama 5 yaş daha erken menopoza girdiğini belirtiyor...

Türk kadının Amerika'daki kadınlara oranla 5 yaş daha erken menopoza girdiğini söyledi.
Menopoz yaşını etkileyen çeşitli faktörlerin bulunduğunu ifade eden Çelik, bu faktörlerin başında sigara kullanımı gibi kötü alışkanlıkların yer aldığını ve bekarların, evlilere oranla daha erken yaşta menopoza girdiklerini kaydetti.

Türk kadınının, ABD'deki kadınlara oranla 5 yaş daha erken menopoza girdiğine dikkati çeken Çelik "Ortalama olarak, ABD'deki kadınlar 52 yaşında, Avrupa'daki kadınlar 50 yaşında, Türkiye'deki kadınlar ise 46-47 yaşları arasında menopoza giriyor. Menopoz döneminde meydana gelen rahatsızlıklar her kadında aynı olmuyor" dedi.

F.Ü Tıp Fakültesi'nde görevli Dr. Ebru Gözeri ise, menopozun toplumdan topluma farklı olarak algılandığını belirterek, "Batılı toplumlardaki kadınlar menopozu kendilerine verilen bir ceza olarak düşünüyor. Türk ve Arap toplumlarında ise, üretkenliği ortadan kaldırdığı için ödül olarak görülüyor" diye konuştu.
Yayın tarihi: 22.12.2002
705
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.