Sağlık

Türk insanını bekleyen tehlike

Türk insanını bekleyen tehlike

Obezite özellikle son 5 yılda, bütün dünyada süratle artmakta ve bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Bu salgından ülkemiz de etkilenmektedir. Kadın nüfusumuzun yaklaşık üçte biri, erkek nüfusumuzun da yaklaşık beşte biri obez, yani aşırı şişmandır.

Güncellenme tarihi:
Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi egzersiz Fizyolojisi Bölümü Uzm. Dr. Nilay Ergen obezite hakkındaki soruları yanıtlıyor. Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla aşırı şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ülkemizde obezitenin artmasına neden olan faktörlerden biri de hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Oysa basit önlemler alarak ve sağlıklı yaşamı felsefe edinerek obezite kontrol altına alınabilir. Ülkemizde bu uzmanlık dalında çalışan az sayıda hekimden biri olan Uzm. Dr. Nilay Ergen, '' Obezitenin bu konuda uzman olmayan kişiler tarafından yönetilmesini doğru bulmuyorum. Piyasada bu işle uğraşan çok kişi ve kurumlar var. Ama bu durum halk sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Mutlaka metabolik ve fizyolojik ölçümler yapıldıktan sonra düzenli beslenme ve egzersiz reçeteleri yazılarak obezite takip edilmelidir.'' diyor. Konu ile ilgili tüm bilinmeyenleri Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi egzersiz Fizyolojisi Bölümü Uzm. Dr. Nilay Ergen yanıtlıyor. Obezite nedir ve nasıl tedavi edilir? Modern toplumlarda önemli bir halk sağlığı sorunudur. Yüzyılın salgın hastalığıdır. Obezite ile ilişkili tanımlamalarda henüz tam bir fikir birliği oluşturulamamakla birlikte aşağıdaki kavramlar sıklıkla kullanılır. Overweight (Fazla kilolu): Boya göre vücut kilosundaki artışı ifade eder. Beden kitle indeksinin (BKİ)= 25-29.9 kg/m² olduğu durumlardır. Overfatness (Fazla yağlılık): Yaşa ve cinsiyete göre vücut yağındaki artışı ifade eder. Obezite (Şişmanlık): Vücut yağında artış ile birlikte beden kitle indeksinin (BKİ) > 30 kg/m² olduğu durumlardır. Obezite tedavisinde aşağıdaki yöntemlerden bir veya birkaç birlikte kullanılabilir:  Dengeli ve yeterli beslenme  Düzenli egzersiz  Davranış tedavisi  Farmakolojik yaklaşımlar  Cerrahi Obezite insan hayatını nasıl tehlikeye atar? Hangi hastalıkları beraberinde getirir? Obezite tıbbi, ekonomik ve sosyal sorunlara yol açmaktadır. Kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar açısından önemli bir risk faktörüdür. Genellikle aşağıdaki hastalıkların bir veya birden fazlası ile birliktedir: * Glukoz intoleransı, * İnsülin direnci, * Tip 2 Diyabet * Dislipidemi (Kolesterol ve yağ yüksekliği), * Hipertansiyon, * Visseral adipoz (iç organlarda yağlanma) dokunun artışı, * Koroner kalp hastalığı riskinin artışı, * Kanser riskinin artışı Bazal metabolizma nedir ve kilo vermemizde neden önemlidir? > > > > >
Yayın tarihi: 24.05.2010
1695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.