Sağlık

Turizmde lejyoner hastalığına geçit yok!

Turizmde lejyoner hastalığına geçit yok!

Lejyoner hastalığı, su boşluklarında kendiliğinden üreyen, temas ve ağız yoluyla vücuda giren ve akciğerlere yerleşen bir mikroptan kaynaklanıyor. Hastalık en çok en çok turistik yörelerdeki tesislerde ortaya çıkıyor.

Genelde turistik tesislerde ortaya çıkan ve sulardan bulaşan 'lejyoner hastalığı'nın İzmir ve çevresindeki otellerde görülmediği bildirildi.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Aydın Piyancı, yaz aylarında görülen lejyoner (legionellozis) hastalığının, en çok turistik yörelerdeki tesislerde ortaya çıktığını belirtti. Hastalığın, musluklardan, duşlardan, havuzlardan, su depolarından ve klimalardan bulaştığını anlatan Dr. Piyancı;

'Lejyoner hastalığı, su boşluklarında kendiliğinden üreyen, temas ve ağız yoluyla vücuda giren ve akciğerlere yerleşen bir mikroptan kaynaklanmaktadır.

Genelde durgun sularda çoğalıp üreyen mikrop, vücutdirencini düşürür, ateş, öksürük, göğüs ağrısı, bulantı, kusma ve ishale neden olur. Bu hastalık çocuk ve yaşlılarda görüldüğü zaman yüzde 5 oranında ölüme yol açar' dedi.

Sağlık Bakanlığı´nın lejyoner hastalığına karşı 6-7 yıldır 'büyükgözaltı' uyguladığını anlatan Dr. Piyancı, İzmir ve çevresindeki otelve turistik tesislerde, hem eğitim çalışması yaptıklarını hem de denetlemelerde bulunduklarını kaydetti.

Dr. Piyancı, Sağlık Bakanlığı´nın bu hastalığı 'ihbarı mecburi hastalıklar grubuna' dahil ettiğini kaydederek, şu bilgiyi verdi:

'Lejyoner hastalığına karşı su depolarının, havuzların mutlaka ilaçlanması gerekiyor. Bu hastalığın Türk turizminin olumsuz etkilememesi için otel ve turistik tesisleri yılda en az iki kez denetliyoruz.

İzmir ve çevresindeki otellerde hiçbir olumsuzluğa rastlanmadı. Genellikle kışın kapalı olan tesislere çok dikkat ediyoruz.'

Birçok çeşidi bulunan hastalık, virüsü kapan hastada ilk olarak ishal ve kusmayla başgösteriyor. Hastalık, sıcak ve nemli ortamlarda, banyo ve klimalardan bulaşabiliyor.

Vücuttan tam olarak atılması çok zor olan virüsün ilk resmi tanısı, 1976 yılında ABD´de konulduğu, bir otelde hastalanan 221 emekli askerden 34´ünün ölmesi üzerine gündeme geldiği kaydedildi.
Yayın tarihi: 24.05.2003
907
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.