Sağlık

Tüp bebekte yeni bir yöntem

Tüp bebekte yeni bir yöntem

Amerikan bilim adamları, sağlıklı spermleri daha risksiz ayırmak için yeni bir yöntem geliştirdiler. Bu yöntem sayesinde tüp bebek başarı oranının artırılabileceği kaydedildi.

Nature dergisinde yayımlanan haberde, suni döllenme yapılmadan önce spermlerle sperm sıvısını ayırmak için sperm örneğinin santrifüj edildiği hatırlatıldı.

Bu işlem sırasında spermlere zarar verilebileceği belirtilen haberde, yeni yöntem sayesinde bu riskin en aza indirildiği kaydedildi. Michigan Üniversitesi´nde görevli bilim adamı Gary Smith ve ekibi,spermleri ayırmak için pul büyüklüğünde silikon çip geliştirdiler.

Sperm sıvısının bu çipin içinde bulunan ve genişliği yarım milimetreden küçük bir kanala enjekte edildiğini belirten Smith, çipin bir başka yerinden akıtılan tuzlu suyun sperm sıvısıyla karıştığını söyledi.

Sağlıklı spermlerin başka bir kanal üzerinden çıkışa yüzdüğünü ifade eden Smith, ölü ya da zarar görmüş spermlerin tuzlu suyla birlikte ayrıldığını kaydetti.

Smith, bu işlemden sonra sperm sıvısındaki sağlıklı sperm oranınınyüzde 45´ten yüzde 98´e çıktığını söyledi. Bilim adamları, kısır olduğu tespit edilen erkeklerin sperm sıvısında milyonlarca sağlıksız sperm arasında sadece birkaç tane sağlıklı sperm bulunduğunu ve ayıklama işleminin çok zor olduğunu belirterek, bu yöntem sayesinde ayıklama işleminin kolaylaştığını kaydettiler.
Yayın tarihi: 26.05.2003
656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.