Sağlık

Tatilde hastanelik olmayın!

Tatilde hastanelik olmayın!

Havuzdan sonra oluşan mantar enfeksiyonuna karşı en iyi önlem ıslak mayoyu hemen kurusuyla değiştirmek.

Kavurucu sıcaklardan kaçıp kendinizi serin sulara mı bıraktınız? Peki tatilin ardından hastanelik olmamak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Suya girip çıktıktan sonra mantar enfeksiyonuyla tanışmamak için dikkatli olmak yeterli.

Yakında cümle âlem denizlere, havuzlara koşacağız. Çok belli bu, çünkü, epey sıcak olacak bu yaz. Hatta kavuracak gibi görünüyor. Lakin, denizlerde ve havuzlarda bizi bekleyen sıkı tehlikeler mevcutmuş, yeni öğrendim. Hani öyle köpekbalığı saldırısı(!), vatos çarpması, ayağına denizdikeni, midye batması gibi filan değil bu tehlikeler. Yeni yeni mikroplarla tanışıp, yeni hastalıklarla karşılaşmamız çok olasıymış. Dikkat etmek lazım yani bu yaz suya girerken ve çıkarken. En tehlikelilerinden biri de mantar oluyormuş.

'Özel Bodrum Hastanesi'nde görev yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Op. Dr. Tahir Ateş'le konuştum meseleyi. Diyor ki, "En önemlisi mantar. Normalde denizden ve havuzdan mantar geçmez. Çünkü havuzlara temizlemek için klor koyuyorlar, deniz de kirli olduğunda girilmesine izin verilmiyor. Mantar enfeksiyonları denizden ve havuzdan sonra oluşan enfeksiyonlardır. Havuzdan çıkanlar ortak bir havlu veya terlik kullanıyorlar, ya da kadınlar ıslak mayoyla kalıyorlar, ıslak mayo da vajinanın bakteri örtüsünü bozuyor. Bakteri örtüsü bozulduğunda mantar enfeksiyonu oluşuyor. Hanımlara yanlarında kuru mayo taşımalarını ve ıslak mayolarını değiştirmelerini öneriyoruz. Havuzlardaki dezenfektan maddeleri vajinanın bakteri dokusunu bozuyor."

Bunu biraz açıklar mısınız, nedir vajinal dokunun bozulması?
Mesela ben de elimi sabunla çok yıkarım ve dokusu bozulur. Normal bakteri dokusunu sabun yok eder. Doku bozulunca da mantar ortaya çıkar, vajina için de bu böyledir. Havuza atılan klor dokuyu bozar. Vajina temizliği önermiyoruz, yalnızca kurulanmalarını öneriyoruz. Regl dönemlerinde de girmemeleri gerekir. Âdet dönemi kadınların vajinalarının mikroba en açık olduğu dönemlerdir. Ortak kullanım malzemelerini kullanmayacaklar. Ayrıca kendisini ispat etmiş, temiz yerlerde havuza girmeliler. Arıtma sistemi olmayan yerlerde girmeleri sağlıksız olur. Bodrum ve Antalya gibi tatil yörelerinde deri hastalıkları (mantar, egzama, deri döküntüsü) tatil dönemlerinde yoğun olarak ortaya çıkıyor ve kronik hale gelebiliyor.

Peki erkeklerde durum nasıl?
Tabii ki, erkeklere de mantar bulaşıyor. Bu, başkalarının mayolarını kullanma alışkanlığı yüzünden olabiliyor. Herkes kendi mayosunu kullanmalı. Kadının da erkeğin de denizeden çıktıktan sonra ıslak mayoyla kalmaması lazım. Islak kalmamak gerekiyor.

Yayın tarihi: 03.07.2007
1453
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.