Sağlık

Tansiyonu 'yıka sil'

Tansiyonu 'yıka sil'

Ev işi, yüksek tansiyona birebirmiş! Günde dört saat boyunca evi silip süpürmek, otomobil yıkamak, tansiyonu 6-8 saat dengeliyor.

Evi temizlerken, hipertansiyon riskinizi de silip süpürdüğünüzü biliyor muydunuz? Medicine&Science dergisinin sağlık ve egzersiz arasındaki ilişkinin işlendiği sayısında yayımlanan bir araştırmada, kan basıncını düşürmek için cimnastik salonları dışında ev işlerine yönelmek gibi bir seçenek olduğu da ortaya çıktı.

Araştırmada özellikle ev ve bahçe işlerinin ya da otomobil yıkamanın hipertansiyona iyi geldiği görüldü. Yaşları 42 ile 63 arası olan deneklerden evlerinde 12 saat boyunca yaptıkları işler aracılığıyla günde 150 kalori yakmaları istendi.
Denekler bu arada kan basınçlarını, hareketliliklerini ve aktivite şiddetini ölçen aletler taktı. Sonuçta hipertansiyon ya da hipertansiyon başlangıcı olan hastaların kan basınçlarında, yaptıkları aktivite sonucu belirgin düşüş olduğu görüldü.

14'ten 13'e düştü

Araştırmacılar toplam dört saatlik günlük ev işi yapmanın, kan basıncını ortalama 6-8 saat boyunca dengelediğini söylüyor. Sistolik kan basıncı ölçümlerinde hipertansiyon hastalarının kan basıncı 14 ve üzeri çıkıyor. Günlük ev işlerini yapan kişilerin tansiyonu ölçüldüğünde elde edilen değerler, yaklaşık sekiz saat boyunca 13'e geriledi.

Uzmanlar tansiyon değerlerindeki bu iyileşmeyi ev işlerine bağladı. Indiana Üniversitesi'nden araştırmaya katılan uzmanlar, "Fiziksel hareketlilik, kan basıncını kontrol etmede ana unsurlardan biri olarak ele alınmalı" dedi.

(HealthDay)
Yayın tarihi: 15.09.2005
762
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.